Siyosiy inqiroz: Peru prezidenti va parlament bir-birini hukumatdan chetlatdi
Perudagi siyosiy inqiroz eng yuqori cho‘qqisiga chiqdi: mamlakat prezidenti Martin Viskarra parlamentni tarqatib yubordi, parlament esa uni o‘z lavozimiga noloyiq hisoblab, boshqa nomzodni davlat rahbari deb e’lon qildi. Bu haqda «El comercio» gazetasi xabar berdi.
Davlat rahbari va kongress o‘rtasidagi nizo Viskarra hukumatga ishonch hamda Konstitutsion sud sudyalarini yanada «shaffof» usulda saylash bo‘yicha islohotlar o‘tkazish masalalarini parlamentga kiritganidan so‘ng yuzaga kelgan.
Viskarra, agarda Konstitutsion sudning yangi a’zolari hukumatga ishonch bo‘yicha qaror chiqishidan avval saylangudek bo‘lsa, parlament tarqatib yuborilishini bildirgandi. Parlamentariylar esa mamlakat rahbarining ogohlantirishini e’tiborga olishmadi.
Viskarra parlament tarqatib yuborilishini e’lon qilishi bilan kongressmenlar navbatdan tashqari yig‘ilish o‘tkazib, ko‘pchilik ovoz bilan amaldagi prezident konstitutsiyaviy tuzumni buzgani uchun o‘z lavozimiga noloyiqligini ko‘zda tutuvchi rezolyusiyani tasdiqladi.
Shu bilan birga parlamentariylar mamlakat vitse-prezidenti Mersedes Araosga qasamyod qabul qildirib, uni vaqtincha prezident etib saylashdi.
E’tiborli jihati, xalq prezident Viskarra tomonida — kongressga eltuvchi asosiy yo‘l va tutash ko‘chalar namoyishga chiqqan norozi fuqarolar bilan to‘lib-toshgan.

Президент Перу и парламент отстранили друг друга от власти
Политический кризис в самой верхушке руководства Перу привёл к тому, что президент страны Мартин Вискарра был вынужден объявить о роспуске парламента, а тот в свою очередь отстранил главу государства и быстро нашёл ему замену. Об этом сообщает газета «El comercio».
Поводом для борьбы главы государства с конгрессом стал вопрос доверия правительству, который на рассмотрение парламента вынес Вискарра, а также предлагаемая главой государства реформа по изменению процедуры выбора судей Конституционного суда на более «прозрачную».
Президент объявил, что если новые члены КС будут выбраны раньше, чем будет вынесено решение по поводу доверия правительству, то он распустит конгресс. Парламентарии проигнорировали предупреждение главы государства.
После того как Вискарра сделал своё заявление о роспуске парламента, конгрессмены собрали внеочередное пленарное заседание и большинством голосов поддержали резолюцию, согласно которой действующий президент признавался неспособным управлять государством из-за нарушения конституционного строя.
Мерседес Араос. Фото: «RCN Radio»
Вместе с этим парламентарии поддержали кандидатуру вице-президента страны Мерседес Араос и привели её к присяге на пост временно исполняющего обязанности главы государства.
В то же время предложение президента о роспуске парламента нашло отклик у простых граждан, которые буквально осадили центральный вход в конгресс, а также прилегающие улицы и проводят акции протеста в поддержку Вискарры.