Ҳиндистонда муз қулаб тушиши натижасида 150 дан ортиқ одам бедарак йўқолди
NDTV каналининг хабар беришича, Ҳиндистоннинг Уттаракханд штатида муз қулаб тушиши натижасида 150 дан ортиқ одам бедарак йўқолган.
Уларнинг аксарияти Ришиганга ГЭСи ишчилари бўлган.
Ҳозирда Ҳиндистон-Тибет чегара полициясининг икки жамоаси ва табиий офатларга қарши курашиш миллий кучларининг уч жамоаси фавқулодда вазият жойига юборилган.
Улкан муз бўлаклари тоғли Ҳимолой дарёси Алакнанда ва Дхаулиганга ҳудуди бўйлаб тушиб, баланд тоғларда тошқинларни келтириб чиқарган. Зарарни олдини олиш учун Сринагар, Ришикеш ва Харидвар шаҳарларида қуйи оқимда жойлашган гидроэлектростанциялар сувни фавқулодда чиқара бошлаган.
Расмийлар ушбу ҳудудда, шунингдек, дарё яқинидаги аҳоли пунктларида амалга оширилаётган автомобил ва темир йўл кўприги лойиҳаларида ишчилар хавфсизлигидан қўрқишади. Сув тошқини билан боғлиқ ҳолда, ҳокимият гидроэлектр станцияси остида жойлашган аҳоли пунктларини эвакуация қилишни бошлаган.

Более 150 человек пропали без вести при сходе ледника в Индии
Более 150 человек пропали при сходе ледника в индийском штате Уттаракханд, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал NDTV.
По предварительным данным, большая часть пропавших без вести — рабочие гидроэлектростанции Ришиганга, на которую пришелся основной удар стихии.
Огромные ледовые массы сошли вниз по горным гималайским рекам Алакнанда и Дхаулиганга и вызвали наводнение в высокогорных районах. Расположенные ниже по течению гидроэлектростанции в городах Сринагар, Ришикеш и Харидвар экстренно сбрасывают воду. Таким образом власти пытаются остановить разрушения.
Под угрозой оказалась безопасность рабочих, занятых на проектах по сооружению автомобильных и железнодорожных мостов в этом районе, а также в расположенных рядом с рекой поселениях. В связи с наводнением власти начали эвакуацию поселений, расположенных ниже гидроэлектростанции.