«Ўзбекнефтгаз» АЖнинг 2021 йил учун тузилган молиявий ҳисоботига «Ernst & Young» халқаро компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулоса берилди
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев томонидан олиб борилган кенг кўламли ишлар натижасида, жаҳондаги йирик тўртта аудитор-консалтинг компанияларидан бири ҳисобланган, «Ernst & Young» компанияси томонидан «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг 2016–2020 йиллардаги ҳисоботи учун ижобий аудиторлик хулосалари берилган эди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартлари (МҲХС) асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисоботнинг тузиш ва уни аудитдан ўтказиш бўйича яна бир ютуққа эришди.
Мамлакатимизнинг ёқилғи-энергетика ва газ-кимё соҳасида етакчи ҳисобланган «Ўзбекнефтегаз» АЖ ўз тарихида ва республикадаги йирик ишлаб чиқариш компаниялари ичида биринчилар қаторида МҲХС асосида 2021 йил учун тузилган тўлиқ консолидациялашган молиявий ҳисоботига «Ernst & Young» аудиторлик компаниясидан, хорижий кредитор ва инвесторлар томонидан белгиланган муддатлардан олдин, ижобий аудиторлик хулосаси олинди.
Таъкидлаш жоизки, 2021 йил учун МҲХС асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисоботни тайёрлаш ва аудитдан ўтказиш йўналишидаги ишлар  «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви Раиси Меҳриддин Абдуллаевнинг ташаббуси билан 2021 йилнинг ноябр ойида бошлаб юборилган эди. Жамият ходимлари томонидан жорий йилнинг март ойи охиригача МҲХС асосидаги консолидациялашган молиявий ҳисобот лойиҳаси тайёрланди ва май ойининг бошларида «Ernst & Young» аудиторлик компанияси мутахассислари томонидан текшириб чиқилди. Ўз навбатида аудиторлик компаниянинг мутахасисслари ҳам жорий йилнинг февраль ойидан бошлаб аудиторлик амалларини бошлаб юборишди ва июнь ойининг бошларида тўлиқ тугатишди.
Молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартлари асосида тузилган мазкур ҳисобот ва аудиторлик хулосаси жахондаги нуфузли рейтинг агентликлари: «Fitch Ratings», «S & P Global Ratings» ва «Moody’s», йирик хорижий банклар «City Bank»,  «Mitsubishi UFJ Financial Group», «JPMorgan Chase & Co», «China Development Bank», «Газпромбанк», «ВЭБ.РФ» ва бошқалар потенциал хорижий инвесторларга, халқаро консалтинг ва юридик компанияларга ҳам тақдим этилди.
«Ўзбекнефтегаз» АЖ раҳбарияти томонидан олиб борилган кенг кўламли ишлар натижасида, МҲХС асосида 2021 йилнинг биринчи ярим йиллиги учун тузилган оралиқ консолидациялашган молиявий ҳисобот бўйича «Ernst & Young» халқаро аудиторлик компанияси томонидан ижобий аудиторлик шарҳи (хулосаси) 2021 йилнинг 24 октябрида, яъни белгиланган муддатлардан 10 кун олдин олинган эди.
Эслатиб ўтиш лозимки, 2021 йилнинг 29 сентябрь ва 22 октябрида жаҳон миқёсида кўпчилик йирик инвесторлар тан оладиган «Fitch Ratings» ва «Standard & Poors Global Ratings» халқаро рейтинг компаниялари томонидан «Ўзбекнефтгаз» АЖга «ВВ-»даражасида «барқарор» прогнози билан кредит рейтинги тақдим этилган эди.
МҲХС асосида 2021 йил учун эълон қилинган консолидациялашган молиявий ҳисобот ва ижобий аудиторлик хулосаси ушбу рейтинг даражасини сақлаб қолиш ва юксалтиришда муҳим ахборот манбаи бўлиб хизмат қилади. Зеро, хорижий йирик инвесторлар учун маълумот манбаи бўлиб, аввало МҲХС асосида тайёрланган ва жаҳон миқёсидаги «катта тўртлик»га кирувчи аудиторлик компаниясининг ижобий аудиторлик хулосасига эга бўлган молиявий ҳисобот саналади.
Молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартлари асосида 2021 йил учун консолидациялашган молиявий ҳисоботи учун «Ernst & Young» халқаро аудиторлик компанияси томонидан ижобий аудиторлик хулосаси мавжудлиги «Ўзбекнефтегаз» АЖ томонидан кейинги ютуқларга эришиш, шу жумладан халқаро фонд бозорларида ўз акцияларини жойлаштириш муҳим туртки бўлиб хизмат қилади.

Международной компанией «Ernst & Young» выдано положительное аудиторское заключение финансовой отчетности АО «Узбекнефтегаз» на 2021 год
В результате широкомасштабной работы, проведенной Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым, компанией «Ernst & Young», являющейся одной из четырех крупнейших аудиторско-консалтинговых компаний в мире, были выданы положительные аудиторские заключения за отчет АО «Узбекнефтегаз» за 2016-2020 годы.
АО «Узбекнефтегаз» достиг очередного успеха в составлении и ведении консолидированной финансовой отчетности на основе международных стандартов финансовой отчетности (МСФО).
АО «Узбекнефтегаз», являющийся лидером в топливно-энергетическом и газохимическом секторах нашей страны, в первые в своей истории и среди крупнейших производственных компаний республики, получило положительное аудиторское заключение аудиторской компании «Ernst & Young» на консолидированную финансовую отчетность, составленную на основе МСФО за 2021 год, до установленного срока, иностранными кредиторами и инвесторами.
Следует отметить, что работы по подготовке и аудиту консолидированной финансовой отчетности на основе МСФО за 2021 год были начаты в ноябре 2021 года по инициативе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева. Сотрудниками общества до конца марта текущего года подготовлен проект консолидированной финансовой отчетности на базе МСФО, а в начале мая он был проверен специалистами аудиторской компании «Ernst & Young». В свою очередь, специалисты аудиторской компании также начали проверку в феврале этого года и завершили ее в начале июня.
Данный отчет и аудиторское заключение составлены на основе международных стандартов финансовой отчетности авторитетных рейтинговых агентств: «Fitch Ratings», «S & P Global Ratings» и «Moody'S», крупных зарубежных банков «Citi Bank», «Mitsubishi UFJ Financial Group», «JPMorgan Chase & Co», «China Development Bank», «Газпромбанк», «ВЭБ.РФ» и др., представлен потенциальным иностранным инвесторам, международным консалтинговым и юридическим компаниям.
В результате проведенной руководством АО «Узбекнефтегаз» широкомасштабной работы по промежуточной консолидированной финансовой отчетности, составленной на основе МСФО за первое полугодие 2021 года, положительный аудиторский заключение международной аудиторской компанией «Ernst & Young» был получен 24 октября 2021 года, то есть за 10 дней до намеченных сроков.
Стоит отметить, что 29 сентября и 22 октября 2021 года международными рейтинговыми компаниями «Fitch Ratings» и «Standard & Poors Global Ratings», АО «Узбекнефтегаз» был представлен международный кредитный рейтинг на уровне «BB-» с прогнозом «стабильный».
Консолидированная финансовая отчетность и положительное аудиторское заключение, опубликованные на основе МСФО за 2021 год, служат важным источником информации для поддержания и повышения уровня этого рейтинга. Ведь источником информации для крупных иностранных инвесторов является прежде всего финансовая отчетность, подготовленная на основе МСФО и имеющая положительное аудиторское заключение аудиторской компании, входящей в мировую «большую четверку».
Положительное аудиторское заключения международной аудиторской компании «Ernst & Young» на консолидированную финансовую отчетность за 2021 год на основе международных стандартов финансовой отчетности является важным стимулом для АО «Узбекнефтегаз» к дальнейшим достижениям, в том числе к размещению своих акций на международных фондовых рынках.