Foto: «Turproezdka.ru»
Fransiyadagi eng yirik aviakompaniya — Air France bankrotlik arafasida. Bu haqda Fransiya iqtisodiyot va moliya vaziri Bryuno Le Mer «BFM Business» bilan suhbatda aytib o‘tgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, aviakompaniya hukumatdan katta miqdorda yordam olmasa, kompaniya parchalanib ketishi mumkin. Shuningdek, vazir aviakompaniya mamlakat uchun strategik ahamiyatga ega kompaniya ekanligini ta’kidlab: «Fransiya o‘z aviakompaniyasiga ega bo‘lishi shart, bu mamlakat suverenitetining kafolatlaridan biridir», deya qo‘shimcha qilgan. Hukumat 2020-yilda Air France kompaniyasiga yetti milliard yevro miqdorida mablag‘ ajratgan.
Buning evaziga kompaniya raqobatbardoshligini oshirishi va barqaror aviakompaniyaning namunasiga aylanishi kerak, degan Le Mer. Avvalroq Air France ommaviy ishdan bo‘shatishni boshlashga tayyorgarlik ko‘rayotgani ma’lum bo‘lgan.
Keyingi ikki yil davomida kompaniya 7,5 mingga yaqin ish joyini qisqartirishni rejalashtirmoqda. Koronavirus pandemiyasi keltirib chiqargan inqiroz oqibatlari uni bunday chora ko‘rishga majbur qilmoqda. Yana bir aviatsiya giganti — Lufthansa ham o‘z xodimlarini ishdan bo‘shatishga majbur, o‘n minglab odamlar ishsiz qolishlari mumkin. Kompaniya bugungi kunda 26 mingga yaqin ish o‘rnini ortiqcha deb hisoblaydi.

Одна из крупнейших авиакомпаний Европы приготовилась к банкротству
Одна из крупнейших авиакомпаний Европы - Air France - оказалась на пороге банкротства. Об этом заявил министр экономики и финансов Франции Брюно Ле Мэр в интервью BFM Business, передает Day.Az.
Air France может разориться, если не получит массированную государственную помощь, отметил он. Министр заметил, что авиаперевозчик является стратегически важной для страны компанией. Франция обязательно должна иметь собственную авиакомпанию, это один из залогов суверенитета страны, добавил Ле Мэр. Власти уже выделили Air France в 2020 году семь миллиардов евро.
Взамен компания должна повысить свою конкурентоспособность и стать лидером в соблюдении норм по защите экологии планеты, а также примером авиаперевозчика, верного принципам устойчивого развития, заявил Ле Мэр. Ранее стало известно, что Air France приготовилась начать массовые увольнения.
В ближайшие два года компания планирует сократить около 7,5 тысячи рабочих мест. На такие меры ее вынудили пойти последствия кризиса, вызванного пандемией коронавируса. Другой авиационный гигант - немецкая Lufthansa - тоже вынуждена массово сокращать сотрудников, без работы могут остаться десятки тысяч человек. В компании считают, что в новых реалиях избыточными оказываются порядка 26 тысяч позиций.