Kim Chen In Rossiyaga yetib keldi va rus nonini tatib ko‘rishdan bosh tortdi
Shimoliy Koreya davlat rahbari Kim Chen In zirhli poyezdida Rossiyaga yetib keldi va o‘zini kutib olgan rus qizlari qo‘lidan non-tuz tatib ko‘rishdan bosh tortdi.
Primore o‘lkasidagi Xasan stansiyasida Kim Chen Inni tantanali kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi. Uning zirhli poyezdi chegaradan o‘tgach, bu yerda biroz vaqt to‘xtagan. Biroq Shimoliy Koreya rahbari o‘zini kutib olgan rus qizlari qo‘lidan slavyan xalqining to‘y tantanalarida tayyorlanadigan noni - karavaydan tatib ko‘rishni istamadi.
Buning o‘rniga KXDRning Primoredagi bosh konsuli Zo Sek Chxor karavay nonini o‘ziga sovg‘a qilishlarini so‘ragan. Tashkilotchilar uning iltimosini bajarishdi.
Kim Chen In Xasan stansiyasida to‘xtaganining sababi, u «Kim Ir Sen uyi»ni ziyorat qilishni istagan. Bu uy Rossiya va Shimoliy Koreya do‘stligi ramzi sifatida o‘z vaqtida qurilgan edi.
Shundan so‘ng Kim Chen In Vladivostokka yo‘l oldi. U yerda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashadi. Muzokara 25 aprelda o‘tishi kutilmoqda. Kim Chen In Rossiyaga birinchi bor tashrif buyurmoqda. Bunga qadar uning otasi Kim Ir Sen uch marta bu yerda bo‘lgan edi. Oxirgi uchrashuv 2011 yilda o‘tkazilgan.

Ким Чен Ын прибыл в Россию и отказался попробовать каравай
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын не стал пробовать каравай, которым его встретили в России девушки в национальных костюмах на станции Хасан в Приморском крае. Он пересек границу на бронепоезде и ненадолго остановился, передает «Lenta.ru».
Генеральный консул КНДР в Приморье Зо Сек Чхор попросил подарить ему каравай. Организаторы выполнили его просьбу.
Ким Чен Ын задержался на станции, чтобы посетить Дом российско-корейской дружбы, известный как «Домик Ким Ир Сена». Затем он отправился дальше в сторону Владивостока, где должна состояться его встреча с президентом России Владимиром Путиным.
Переговоры двух лидеров состоятся 25 апреля во Владивостоке. Это будет первый визит нынешнего руководителя КНДР в страну. Его предшественник Ким Чен Ир был в России три раза. В последний раз это произошло в 2011 году.