Болани боғчага онлайн қабул қилишдаги носозликлар аниқланди
Мактабгача таълим вазирлиги болаларни давлат боғчаларига қабул қилиш механизмида юз берган носозлик учун узр сўраган.
Айни пайтда ушбу носозликни бартараф этиш билан Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин бошчилигидаги ишчи гуруҳи шуғулланмоқда. Мазкур ишлар UZINFOCOM ҳамда Давлат хизматлари марказлари билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда.
"2019 йилниг 30 июль куни биз тизимни синов тарзида ишга туширдик ва у кенг қамровли қайта ишлаш ҳаракатларини амалга ошириш кераклигини кўрсатди. Рухсатингиз билан бу ҳолат қандай юз бергани ва муаммо сабабларини бартараф этиш борасида олиб бориладиган ишлар бўйича сизларга маълумот берсак", дейилади вазирлик ахборотида.
Биринчи муаммо. Ота-оналар томонидан нотўғри тўлдирилган аризалар.
Нотўғри тўлдирилган аризалар сабабли маълумотлар базаси ўзининг ишончлилигини йўқотди. 1,5 млн.та аризадан қарийб 100 мингтаси қўпол хатоликлар билан тўлдирилган.
Масалан:
Ота-она электрон аризани юборишни тўловларни қабул қилиш пункти ёки Интернет-кафе ходимларидан илтимос қилди. Жараённи тезлаштириш мақсадида ходим туғилганлик ҳақида гувоҳнома рақамлари ўрнига шунчаки нолларни (0), пробел (жой қолдириш) ёки ихтиёрий рақамларни киритди. Шундай қилиб, EMIS тизимида ҳар хил исмли лекин туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома рақамлари бир хил бўлган (ноллар (0), пробел (жой қолдириш) ёки ихтиёрий рақамлар) болалар пайдо бўлди ва оқибатда болаларнинг бири йўналиш олаётган пайтида тизим ишдан чиқди.
МТВнинг ҳаракати:
Нотўғри маълумотлар билан навбатга қўйилган болалар ўз жойини йўқотмаслиги учун биз 2018 йилнинг 1 апрелидан бошлаб келиб тушган барча аризаларни қайта юклаяпмиз ва хатолар тахрир қилинмоқда. Янги алгоритмлар, туғилганлик ҳақида гувоҳноманинг ноёб рақамларини киритишни талаб қилади ва уларга асосан автоматик тарзда боланинг исми ва бошқа маълумотларни тўлдиради.
Иккинчи муаммо. Тўлиқ маълумотлар базасини юклаш сунъий равишда навбатни узайтириб юборди.
Ҳозирги пайтда эски, қондирилган аризалар мавжудлиги навбатни сунъий равишда узайтириб юбораяпти. Мазкур муаммо вақтинчалик характерга эга.
Сиз навбатда 10-ўринда эдингиз лекин тизим 16-ўринни кўрсатаяпти. Аслида сизнинг навбатингиздан олдин пайда бўлиб қолган 5 та ариза ўз долзарблигини йўқотиб бўлган, яъни улар асосида йўлланмалар олиб бўлинган ва болалар аллақачон МТТга қатнаяпти.
Мактабгача таълим мутахассислари жадвалга асосан МТТларни айланиб, навбатдан йўлланмалар бериб бўлинган аризаларни ўчиради. Шу йўл билан сиз йўлланмани ўз вақтида оласиз.
Учинчи муаммо. Маълумотлар базасида эски аризларнинг мавжуд эмаслиги.
2016 йилда ота-она ариза топширди ва уни қоғоз шаклида Туман халқ таълими реестрида рўйҳатдан ўтказди. Қоғоз шаклидаги аризаларда керакли маълумотнинг йўқлиги (мисол учун, гувоҳнома рақами) сабаб, ушбу аризаларни EMIS тизимига автоматик тазда киритишнинг имкони йўқ.
Вазирлик мутахассислари қоғоз шаклидаги реестрлар бўйича кўриб чиқилмаган аризалардан ташкил топган маълумотлар базасини яратадилар ва ушбу аризалар бўйича болаларни мактабгача таълим ташкилотига ўз вақтида қабул қилинишлари учун янги алгоритмни ишлаб чиқадилар.
Аммо ўрнатилган тартиб, қоғозли реестрни ҳисобга олмаган ҳолда электрон навбат тартибини ўзгартиришни таъқиқлаганлиги учун, бу иш қонунчиликка ўзгартириш киритилиши кераклигини талаб қилади. Ишчи гуруҳи қисқа муддатларда қонунчиликка киритилиши лозим бўлган қўшимчаларни ишлаб чиқади ва Вазирлар Маҳкамасига тасдиқлаш учун киритади.
Тўртинчи муаммо. Имтиёзли тоифадаги фуқаролар бўйича маълумотлар базасининг мавжуд эмаслиги.
Мактабгача таълим ташкилотида тезроқ жой олиш учун сиз аризани имтиёзли навбатга топширдингиз, лекин текширишлар сиз бундай имтиёзга эга эмаслигингизни кўрсатди.
Сизнинг аризангиз имтиёзли навбатдан асосийсига йўналтирилаяпти. Бундай ҳолатда навбатдаги ўрнингиз ариза тўлдирилган вақтга асосан белгиланади. Агар сиз аризани 5-май куни тўлдирган бўлсангиз, ушбу ариза навбатда 4-май куни тўлдирилган аризалардан кейин, лекин 6-май куни тўлдирилган аризалардан олдин шакллантирилади.
Шунингдек, ота-оналарнинг мурожаатларига кўра имтиёзли тоифалар қайта кўриб чиқилади, қонунчиликка киритилиши керак бўлган ўзгартиришлар Вазирлар Маҳкамасига тасдиқлаш учун тақдим этилади.
Айтилишича, йўлланмалар автоматик тарзда бериладиган бўлган ва нотўғри тўлдирилган аризалар тозаланганидан сўнг навбатда 1-ўринда турган аризалар ёпилишни бошлайди. 15-кунлик муддат тугаганидан сўнг, ишлатилмаган йўлланмалар бекор қилинади ва унинг жойи кейинги ўринда турган аризага берилади.

В механизме приема детей в государственные ДОО произошли сбои
Министерство дошкольного образования Узбекистана сообщило о сбоях в механизме приема детей в государственные ДОО.
В настоящее время исправлением ситуации занимается рабочая группа во главе с министром дошкольного образования Агриппиной Шин. Работы ведутся совместно с UZINFOCOM и Центрами госуслуг.
«30 июля 2019 года мы осуществили тестовый запуск системы, который выявил необходимость масштабной доработки. Позвольте нам поделиться информацией, почему это произошло и как мы будем исправлять ситуацию»,-говорится в сообщении.
Проблема 1. Неправильно заполненные родителями заявления
В результате некорректного заполнения заявлений база данных потеряла достоверность. Из 1,5 млн. форм около 100 тысяч были заполнены с существенными ошибками.
Пример
Родитель попросил подать электронное заявление сотрудника пункта приема платежей или Интернет-кафе. В целях ускорения процесса работник вбил вместо номера свидетельства о рождении нули, пробелы или произвольные цифры. Таким образом в системе EMIS появилось множество детей с разными именами, но одинаковыми номерами свидетельств о рождении (произвольными цифрами, нулями или пробелами), что вызывало сбой системы при получении направления одним из детей.
Действия МДО
Мы загрузили заново все заявления, поданные с 1 апреля 2018 года, и вносим исправления вручную, чтобы ребенок с некорректными данными не потерял место в очереди. Новые алгоритмы будут требовать ввода уникального номера свидетельства и в соответствии с ним автоматически заполнять поля имени и прочих данных ребенка.
Проблема 2. Загрузка полной базы данных искусственно удлинила очередь
Наличие старых, уже исполненных заявок в системе привело к тому, что места реальных заявлений сдвинулись. Данная проблема носит временный характер.
Вы были в очереди 10м, но в данный момент система показывает, что вы 16й. Пять заявлений, которые появились в очереди до вас, на самом деле неактуальны: направления в свое время были получены, а дети уже посещают ДОО.
Специалисты МДО будут согласно графику выезжать в ДОО и стирать из очереди исполненные заявления. Таким образом, вы получите направление вовремя.
Проблема 3. Отсутствие в базе данных старых заявлений
В 2016 году родитель подал заявление, которое было зарегистрировано в бумажном реестре РайОНО. Так как бумажные носители не содержат необходимой информации (например, номера свидетельства), то автоматически внести такие заявления в систему EMIS невозможно.
Сотрудники МДО будут вручную по бумажным реестрам создавать базу данных из не исполненных заявлений и разработают новый алгоритм, который позволит принять таких детей в ДОО в срок. Это потребует изменений в законодательстве, так как текущий порядок запрещает менять порядок электронной очереди и не учитывает бумажные реестры. Рабочая группа в максимально короткие сроки разработает и вынесет на утверждение Кабинета Министров необходимые дополнения в законодательство.
Проблема 4. Отсутствие базы данных по льготным категориям граждан
Вы подали заявление в льготную очередь, чтобы быстрее получить место в ДОО. Проверка выяснила, что вы не имеете права на льготу.
Заявление перенаправляется из льготной очереди в основную. При этом ваше место определяется временем заполнения формы. Если вы оформили заявление 5 мая, то оно окажется в очереди после заявлений, поданных 4 мая, но до заявлений, поданных 6 мая. Также в соответствии с обращениями родителей будут пересмотрены категории льготников, а соответствующие законодательные изменения вынесены на утверждение Кабинета Министров.
Министерство дошкольного образования работает над исправлением ситуации. В настоящее время ведомство просит граждан периодически проверять статус заявления в Центрах оказания гос.услуг и через Telegram-бот @MtmNavbatBot.
Министерством настроена автоматическая выдача направлений и после чистки неактуальных заявлений первые стоящие в очереди заявки начнут закрываться. По истечении 15 дней неиспользованное направление аннулируется, а место отдается следующему в очереди.