Эртадан табиий газ истеъмоли бўйича баъзавий меъёр 5 баробарга оширилади
Куз-қиш мавсумида табиий газ истеъмоли юқори бўлганлиги 2024 йил 16 апрелдаги ВМҚ-204-сон қарор билан ноябр-феврал ойларида ҳар бир ой учун 500 куб метргача «базавий меъёр» белгиланган (март-октябрда эса ҳар ой учун 100 куб метргача).
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида эса 500 куб метрли меъёр октябр-феврал ойлари учун берилади.
Бундан ташқари, эҳтиёжманд оилаларга ишлатилган электр энергияси ва табиий газ учун давлат томонидан ҳар ойда компенсация берилади.
Компенсация миқдори:
• электр энергияси учун — ойига базавий меъёрдан ортиқ (200 кВт/соатдан кейинги) 150 кВт/соатгача;
• табиий газ учун — қиш ойларида 250 куб метргача, бошқа ойларда 150 куб метргача баъзавий меъёрдан ортиқ фойдаланилган қисми учун.
Шунингдек, 2025/2026 йилги иситиш мавсуми учун ноябр ойида ҳар бир эҳтиёжманд оилага 1 миллион сўм миқдорида бир марталик моддий ёрдам берилади.
Маълумот учун, ҳаво ҳароратидан келиб чиқиб, Энергетика вазирлиги Вазирлар Маҳкамаси билан келишилган ҳолда, мазкур базавий меъёрларнинг иситиш ва бошқа мавсумлардаги амал қилиш муддатларига ўзгартириш киритиши мумкин.

В Узбекистане в отопительный сезон базовая норма потребления природного газа увеличивается в пять раз на четыре месяца. Об этом напомнили в Худудгазтаминот.
В соответствии с постановлением Кабмина от 16 апреля 2024 года, с ноября по февраль месячная норма составит до 500 кубометров газа, а с марта по октябрь — до 100 кубометров.
Из-за высокого потребления газа в осенне-зимний период в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области месячный лимит в 500 кубометров будет действовать с октября по февраль.
Кроме того, нуждающимся семьям государство ежемесячно выплачивает компенсацию за использованную электроэнергию и природный газ.
Размер компенсации:
• за электроэнергию — за часть потребления, превышающую базовый норматив (свыше 200 кВт/ч), до 150 кВт/ч;
• за природный газ — за часть, превышающую базовый норматив, до 250 кубометров в зимние месяцы и до 150 кубометров в остальные месяцы.
Также в ноябре 2025 года, в преддверии отопительного сезона 2025/2026 годов, каждой малоимущей семье будет выплачена единовременная материальная помощь в размере 1 миллиона сумов.
Для справки: в зависимости от погодных условий Министерство энергетики, по согласованию с Кабинетом Министров, может вносить изменения в сроки действия базовых нормативов на отопительный и другие сезоны.