Қозоғистон бугундан Ўзбекистон учун чегараларини очди
Эпидемиологик вазиятнинг барқарорлашаётганидан келиб чиқиб, Қозоғистон 11 апрелдан Ўзбекистон, Қирғизистон ва Россия билан қуруқликдаги ўтказиш пунктларида давлат чегарасини кесиб ўтишига қўйилган чекловларни бекор қилди.
Шунингдек, Қозоғистон давлат чегарасини ҳаво орқали кесиб ўтиш бўйича ҳам барча чекловлар олиб ташланди.
Бунда Қозоғистон фуқаролари ва мамлакат ҳудудида яшаш учун рухсатномага эга бўлган хорижликлар ҳамда ўзаро эмлаш паспорти мавжуд бўлган чет эл фуқаролари учун ПЗР усулидан фойдаланган ҳолда Covid-19 тестининг манфий натижаси, сертификат ёки эмлашнинг тўлиқ курсини тугатганлиги тўғрисидаги ҳужжатни (паспортни) мажбурий тақдим этиш, Covid-19 га қарши қайта эмлаш талаби сақланиб қолади.

Казахстан снял ограничения по пресечению границы для граждан Узбекистана
С 11 апреля Казахстан снимает ограничения на пересечение границы в сухопутных пунктах пропуска с Узбекистаном, Кыргызстаном и Россией. Такое решение было принято Межведомственной комиссией по недопущению распространения COVID-19 на фоне улучшения эпидемической обстановки.
Также снимаются все ограничения по пересечению Государственной границы Казахстана авиасообщением.
При этом сохраняется требование по обязательному предъявлению справки с отрицательным результатом исследования на COVID-19 методом ПЦР или документа/паспорта о прохождении полного курса вакцинации, ревакцинации против COVID-19 казахстанцам и иностранцам, имеющие вид на жительство на территории Республики Казахстан, и иностранным граждан при наличии  взаимного признания паспортов вакцинации.