Qozog‘iston bugundan O‘zbekiston uchun chegaralarini ochdi
Epidemiologik vaziyatning barqarorlashayotganidan kelib chiqib, Qozog‘iston 11 apreldan O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Rossiya bilan quruqlikdagi o‘tkazish punktlarida davlat chegarasini kesib o‘tishiga qo‘yilgan cheklovlarni bekor qildi.
Shuningdek, Qozog‘iston davlat chegarasini havo orqali kesib o‘tish bo‘yicha ham barcha cheklovlar olib tashlandi.
Bunda Qozog‘iston fuqarolari va mamlakat hududida yashash uchun ruxsatnomaga ega bo‘lgan xorijliklar hamda o‘zaro emlash pasporti mavjud bo‘lgan chet el fuqarolari uchun PZR usulidan foydalangan holda Covid-19 testining manfiy natijasi, sertifikat yoki emlashning to‘liq kursini tugatganligi to‘g‘risidagi hujjatni (pasportni) majburiy taqdim etish, Covid-19 ga qarshi qayta emlash talabi saqlanib qoladi.

Казахстан снял ограничения по пресечению границы для граждан Узбекистана
С 11 апреля Казахстан снимает ограничения на пересечение границы в сухопутных пунктах пропуска с Узбекистаном, Кыргызстаном и Россией. Такое решение было принято Межведомственной комиссией по недопущению распространения COVID-19 на фоне улучшения эпидемической обстановки.
Также снимаются все ограничения по пересечению Государственной границы Казахстана авиасообщением.
При этом сохраняется требование по обязательному предъявлению справки с отрицательным результатом исследования на COVID-19 методом ПЦР или документа/паспорта о прохождении полного курса вакцинации, ревакцинации против COVID-19 казахстанцам и иностранцам, имеющие вид на жительство на территории Республики Казахстан, и иностранным граждан при наличии  взаимного признания паспортов вакцинации.