15 июндан бошлаб ошхоналар, боғча ва буюм бозорлари очилади
Республика махсус комиссияси ахборотига кўра, 2020 йил 5 июндан бошлаб бир қатор фаолият турларига рухсат берилиши хабар қилинганди.
Шунингдек, 2020 йил 15 июндан бошлаб «яшил» ва «сариқ» ҳудудларда қуйидагиларга рухсат берилмоқда:
- УМУМИЙ ОВҚАТЛАНИШ объектлари фаолиятига.
Шу билан бир қаторда умумий овқатланиш объектлари фаолиятини ташкил этишга қўйиладиган асосий талаблар сифатида қуйидагилар белгилаб қўйилди:
- банкетлар ва бошқа оммавий тадбирларни ўтказишга йўл қўймаслик;
- фаолиятини 8:00 дан 23:00 га қадар ташкил этиш;
- столлар оралиғидаги 2 метрдан кам бўлмаган ижтимоий масофани таъминлаш;
- бир стол атрофида 4 кишидан кўп бўлмаган (10 кишидан кўп бўлмаган бир оила аъзолари бундан мустасно) мижозларни жойлаштириш;
- ходимларнинг тиббий ниқоб ва тиббий қўлқопда бўлиши;
- ҳар бир мижоздан кейин стол ва бошқа жиҳозларнинг юза қисмини дезинфекцион воситалар билан тозалаш;
2020 йил 15 июндан бошлаб «яшил» ва «сариқ» ҳудудларда қуйидагиларга рухсат берилмоқда:
- МАКТАБГАЧА ТАЪЛИМ ташкилотлари фаолиятига.
мактабгача таълим ташкилотларида машғулотларни 15 кишидан ортиқ бўлмаган гуруҳларда ташкил этиш;
мактабгача таълим ташкилотлари биноларини доимий равишда дезинфекция қилиш, уларга кириш-чиқиш жойларини пирометрлар, антисептик воситалар ва дезинфекцион «тўшак»лар билан жиҳозлаш;
ходимлар тиббий ниқоб ва тиббий қўлқоплардан фойдаланиши ва ижтимоий масофани сақлаши;
тана ҳарорати 37*С ва ундан юқори бўлган ёки инфекция аломатлари мавжуд бўлган ходим ва тарбияланувчиларнинг машғулотларга киритмаслик чораларини кўриш талаб этилади;
- БУЮМ БОЗОРЛАРИ фаолиятига.
Бунда буюм бозорлари доимий равишда дезинфекция қилиниши, уларнинг кириш-чиқиш жойларини пирометрлар, антисептик воситалар ва дезинфекцион «тўшак»лар билан жиҳозланиши, сотувчилар ва харидорлар тиббий ниқоб ва тиббий қўлқоплардан фойдаланиши, ижтимоий масофани сақлаши, шунингдек, ҳар бир фуқаронинг тана ҳароратини ўлчаб, 37*С ва ундан юқори бўлган, инфекция аломатлари мавжуд бўлган ҳолатда ҳамда тиббий ниқобда бўлмаган ҳолларда буюм бозорлари ҳудудига киритмаслик чораларини кўриш талаб этилади.

С 15 июня возобновляется деятельность общепита, детских садов и вещевых рынков
Напомним, решением Специальной республиканской комиссии с 5 июня возобновляется деятельность ряда предприятий.
Также решением спецкомиссии с 15 июня в регионах «зеленой» и «желтой» категории возобновляется деятельность:
1. Объектов общественного питания
Основные требования, предъявляемые к организации деятельности объектов общественного питания:
- недопущение проведения банкетов и других массовых мероприятий;
- организация деятельности с 8:00 до 23:00;
- обеспечение расстояния между столами не менее 2 метров;
- размещение клиентов не более 4 человек за одним столом (за исключением членов семьи – не более 10);
- наличие у персонала средств индивидуальной защиты (медицинских масок и перчаток);
- очистка поверхности стола и другого оборудования дезинфицирующими средствами после каждого клиента;
2. Дошкольных образовательных учреждений.
Требования:
- организация занятий в группах не более 15 человек;
- проведение регулярной дезинфекции. Все входы и выходы должны быть оснащены пирометрами и антисептическими средствами и дезинфекционными ковриками;
- персонал и дети с температурой тела свыше 37 градусов или имеющие признаки инфекции не будут допускаться на занятия.
3. Вещевых рынков.
- продавцы и покупатели должны использовать средства индивидуальной защиты (медицинские маски и перчатки) и сохранять социальную дистанцию в 2 метра.
- люди с температурой тела свыше 37 градусов, с признаками инфекции или без средств индивидуальной защиты не будут допускаться на вещевые рынки.