«UZINFOCOM» — «Oracle» компаниясининг ваколатли ҳамкорига айланиши мумкин
Кеча, 8 ноябрь куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида «Oracle» компанияси вице-президенти Жованна Санжоржи билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда вазирнинг биринчи ўринбосари Олимжон Умаров иштирок этди. Бу ҳақда АКТ вазирлиги ахборот хизмати хабар берди.
Олимжон Умаров Ўзбекистонда «Oracle» компаниясининг фаолият доираси кенгайишига, компаниянинг мамлакатда замонавий ахборот технологияларини жорий этишдаги иштироки фаоллашувига қизиқиш мавжудлигини билдирди.
Бугунги кунда «Электрон ҳукумат» тизими дастури доирасида Ўзбекистон Республикаси давлат органлари ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларини жорий этиш бўйича қатор лойиҳалар амалга оширилган. Ушбу тизим ва маълумотлар базаларини яратишда «Oracle» компанияси ечимларидан ҳам фойдаланилган.
Учрашувда «Oracle» компанияси Ўзбекистондаги бизнесини кенгайтириши учун лицензиялаш сиёсатини қайта кўриб чиқиши лозимлиги билдирилди. Ушбу ғояни амалга ошириш учун «UZINFOCOM» ягона интеграторини «Oracle» компаниясининг ваколатли ҳамкори этиб белгилаш имкониятини кўриб чиқиш таклиф қилинди ҳамда ягона интеграторнинг мақсад ва вазифалари ҳақида меҳмонларга батафсил маълумотлар берилди.
Учрашув давомида, шунингдек, Ўзбекистонда «Oracle» компетенция марказини ташкил қилиш, АКТ йўналишида кадрлар тайёрлаш, таълим соҳаси, давлат ва хўжалик бошқаруви, бизнес йўналишидаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
«Oracle» вице-президенти Жованна Санжоржи компаниянинг Ўзбекистондаги фаолиятини кенгайтириш ва ҳамкорликни жадаллаштириш таклифидан мамнунлигини билдирди.
Томонлар ҳамкорликнинг барча йўналишларини аниқ белгилаб олиш ва шу асосида «йўл харитаси»ни ишлаб чиқишга келишиб олдилар.
«Oracle» компанияси ахборот технологиялари ва корпоратив дастурий таъминот етказиб берувчи дунёнинг йирик компанияларидан бири ҳисобланади. Компания дастурий таъминот ва бизнес-иловаларни (ERP ва CRM-тизимлар) ўзаро боғловчи маълумотлар базасини бошқариш тизимларини ишлаб чиқаришга ихтисослашган.
Корпорация бўлинмалари дунёнинг 145дан ортиқ мамлакатларида мавжуд, штаб-квартираси АҚШда, Калифорния штатидаги Кремний водийсида жойлашган.

В Мининфокоме состоялась встреча с вице-президентом компании Oracle
8 ноября в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с вице-президентом компании Oracle Джованна Санджорджи. На встрече принял участие первый заместитель министра Олимжон Умаров.
Первый замминистра выразил заинтересованность в расширении присутствия компании Oracle в Узбекистане, в активизации участия компании во внедрении современных информационных технологий в стране.
На сегодняшний день в соответствии с государственной программой по внедрению системы «Электронное правительство» государственными органами Республики Узбекистан реализованы ряд проектов по внедрению информационных систем и баз данных. При разработке системы и баз данных также были использованы решения компании Oracle.
В целях расширения бизнеса в Узбекистане компании Oracle предложено рассмотреть возможность пересмотра лицензионной политики компании в Узбекистане. Для реализации данной идеи предложено рассмотреть возможность определения Единого интегратора «UZINFOCOM» авторизированным партнером компании Oracle, который будет уполномоченным партнером по взаимодействию с государственными органами.
На встрече обсуждались вопросы оказания всесторонней поддержки в подготовке ИТ-кадров Узбекистана.
Вице-президент Oracle Джованна Санджорджи выразил удовлетворение предложением расширить деятельность компании и ускорить сотрудничество в Узбекистане.
Стороны договорились определить все сферы сотрудничества и разработать «дорожную карту» на этой основе.
Компания Oracle является одним из крупнейших в мире поставщиком корпоративного программного обеспечения и информационных технологий. Компания специализируется на выпуске систем управления базами данных, связующего программного обеспечения и бизнес-приложений (ERP- и CRM-систем, специализированных отраслевых приложений).
Подразделения корпорации расположены более чем в 145 странах. Штаб-квартира корпорации расположена в США, в Силиконовой долине в штате Калифорния.