Андижонда иситиш қозони портлади. 18 нафар мактаб ўқувчиси жароҳатланди
Бугун, 26 февраль куни соат 10:26 да Андижон шаҳар кўп тармоқли марказий поликлиникаси ҳудудидаги «Иссиқлик манбаи» АЖга қарашли иситиш қозонининг портлаши юз берди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги Жамоатчилик билан алоқалар бўлими хабар берди.
Фавқулодда ҳолат оқибатида поликлиникада тиббий кўрикдан ўтаётган шаҳардаги 4-умумтаълим мактабининг 18 нафар 9-г-синф ўқувчилари турли даражада енгил жароҳат олиб, Республика шошилинч тез тиббий ёрдам илмий маркази вилоят филиали травматология қабулхонасига олиб келинган.
Улар зудлик билан зарур текширувлардан ўтказилиб, шифокорлар томонидан шошилинч тиббий ёрдам кўрсатилди. 18 нафар бемор кузатув остида бўлиб турибди. Олиб келинганлардан 4 нафари ҳолати текширилиб, нейрореанимация бўлимига ётқизилди, жумладан, 2 нафар беморда зудлик билан жарроҳлик амалиёти ўтказилди. 10 нафар қўшимча мурожаат қилганларга амбулатор-психологик ёрдам кўрсатилиб, уйига жавоб берилди.
Жабрланганларга тиббий ёрдам кўрсатиш, зарур дори-дармонларни етказиб бериш бўйича барча чоралар кўрилган.

В котельной в Андижане произошел взрыв: пострадали 18 школьников
В котельной при многопрофильной поликлинике Андижана 26 февраля произошел взрыв, в результате которого пострадали 18 школьников. Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Проишествие произошло в 10:26. В это время 18 учеников девятого класса школы № 4 проходили здесь плановый медосмотр. Дети были доставлены в травматологическое отделение областного филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи. Им была оказана медицинская помощь, двоим из них - проведена срочная операция. Сейчас они находятся под наблюдением врачей.
В Минздраве заявили, что ситуация находится под контролем. При этом причины взрыва госорганы Узбекистана пока не озвучили.