Нега Тошкент шаҳри «қизил» ҳудудга ўтмаётгани ҳақидаги саволга жавоб берилди
АОКА штабида Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Ботир Қурбонов иштирокида брифинг бўлиб ўтди.
Унда нега Тошкент шаҳри беморлар сони кўплигига қарамай, «сариқ» ҳудуд бўлиб қолаётгани ҳақилдаги саволга жавоб қайтарилди.
— Тошкент шаҳрида касаллик қайд этилган маҳалла, мавзе, даҳа ва йирик объектлар бўйича карантин чекловлари ўрнатилмоқда. Унга кўра:
• жами 513 та маҳалла фуқаролар йиғинидан 42 таси — «қизил» ҳудуд;
• 132 таси — «сариқ» ҳудуд;
• 339 таси — «яшил» ҳудудга ажратилган.
Тошкент шаҳри пойтахт эканлиги ҳисобга олиниб, аҳолининг ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлари  ва ҳаракатларига таъсир қилмай, тадбирларни манзилли белгилаш тизимли тарзда амалга оширилмоқда, дейди Ботир Қурбонов.

Почему Ташкент остается «желтой» зоной несмотря на большое количество больных?
Сегодня в штабе АИМК состоялся брифинг с участием первого заместителя директора Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия Ботиржона Курбонова.
На брифинге даны ответы на важные вопросы и обращения граждан:
- Почему цветовая категория города Ташкента остается «желтой» несмотря на большое количество больных? В марте и апреле были введены жесткие карантинные меры, хотя число зараженных было меньше чем сейчас.
- В городе Ташкенте устанавливаются карантинные ограничения в разрезе махаллей, кварталов и крупных объектов. В настоящее время:
• 42 из 513 сходов граждан определены «красной» зоной;
• 132 — «желтой» зоной;
• 339 — «зеленой» зоной.
«Принимая во внимание тот факт, что город Ташкент является столицей, систематические меры осуществляются без воздействия на социально-экономические реформы и действия населения»,- отметил Курбонов.