Шавкат Мирзиёев Туркиядаги ноёб кутубхонада бўлди (фото)
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг таклифига биноан 19-20 февраль кунлари ташриф билан ушбу мамлакатда бўлгани ҳақида хабар берилганди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 февраль куни Анқара шаҳрида Туркия Республикаси Президенти ҳузуридаги Халқ кутубхонасининг очилиш маросимида иштирок этди.
Ушбу мажмуа Туркия раҳбари Режеп Таййип Эрдоған ташаббуси билан бунёд этилган. Маҳобатли кутубхона китоб фонди (4 миллион босма нашр ва 120 миллиондан зиёд электрон файл) ҳамда хизмат даражаси бўйича дунёдаги энг улканларидан биридир. Ушбу маънавий бойлик маскани Президент қароргоҳи – Жумҳурбашканлиги саройи ёнида қурилгани ҳам унинг аҳамиятини кўрсатади.
Очилиш маросимида бутун дунёдан икки мингга яқин меҳмон - олимлар, ёзувчилар, таълим ва маданият намояндалари, давлат ва жамоат арбоблари қатнашди. Шавкат Мирзиёев Туркия Президенти томонидан таклиф этилган олий даражадаги ягона меҳмон бўлди.
Бунда ҳам ўзига хос чуқур маъно бор. Давлатимиз раҳбарининг китобга меҳри, китобхонлик тарғиботига эътибори бўлакча. Маърифат, таълим, ёшлар тарбиясига оид халқаро ташаббуслари ҳам барчага маълум. Жорий йил Ўзбекистонда Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили деб эълон қилингани ҳам илмга эътиборнинг яна бир далолати.
Маросимда Президент Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Давлатимиз раҳбари шундай муҳим ва шукуҳли воқеага таклиф учун миннатдорлик билдириб, қардош турк халқини ушбу илм-маърифат маскани билан муборакбод этди.
– Дунёдаги ҳар қайси давлат, ҳар қайси халқ биринчи навбатда ўзининг интеллектуал салоҳияти, юксак маънавияти билан қудратлидир. Бундай енгилмас куч манбаи эса аввало инсоният тафаккурининг буюк кашфиёти – китоб ва кутубхоналарда, – деди Президентимиз.
Ўзбек ва турк халқларининг илдизи бир, маънавияти муштарак. Имом Бухорий, Беруний, Хоразмий, Ибн Сино, Жалолиддин Румий, Юнус Эмро, Алишер Навоий мероси халқларимизнинг миллий юксалишига катта ҳисса қўшган. Қозизода Румий Самарқандда мударрислик қилган. Али Қушчи ҳаётининг сўнгги йилларини Истанбулда ўтказган. Абдурауф Фитрат, Муҳаммадшариф Сўфизода, Саид Аҳрорий каби кўплаб жадид боболаримиз Туркияда таҳсил олган.
Бугунги кунда Истанбулда Абу Райҳон Беруний номидаги университет бор. Туркия китоб фондларида Алишер Навоий асарларининг 100 дан ортиқ қўлёзмалари сақланиб келмоқда.
Давлатимиз раҳбари юртимизда замонавий мактаблар, илмий-маърифий марказлар ташкил этилаётганини таъкидлади.
Самарқандда Имом Бухорий, Сурхондарёда Имом Термизий номидаги халқаро илмий-тадқиқот марказлари, шунингдек, ҳадис, калом, ақийда, тасаввуф, фиқҳ мактаблари очилган. Тошкент шаҳрида кўп асрлик маърифат хазинасини намоён этадиган, фундаментал тадқиқотлар олиб бориладиган Ислом цивилизацияси маркази бунёд этилмоқда.
Бу йил улуғ алломалар Абдухолиқ Ғиждувоний ва Баҳоуддин Нақшбанд таваллудларига бағишланган тадбирлар ўтказилади. Маҳмудхўжа Беҳбудий туғилганининг 145 йиллик санаси нишонланади. Шунингдек, жорий йилда Бухоро шаҳри Ислом маданияти пойтахти, Хива шаҳри Туркий дунё маданияти пойтахти деб эълон қилингани муносабати билан бир қатор халқаро анжуманлар ташкил этилиши режалаштирилган.
Президентимиз туркиялик олимлар, адабиётшунос ва диншуносларни ушбу маданий-маърифий тадбирларга таклиф этди. Ўзбекистоннинг китоб фондларида 100 мингдан зиёд ноёб қўлёзма асарлар сақланаётгани, уларнинг аксарияти ўз тадқиқотчиларини кутаётганини таъкидлади.
Туркия Президенти ушбу қувончли айёмда Ўзбекистон Президенти рафиқаси билан бирга иштирок этаётгани учун ташаккур изҳор этди.
- Ўзбекистон биз учун маданий тасаввуримизни шакллантирган, олимларни етиштирган, илм, ирфон ва маънавий дунёмизни таъминлаган ҳаётий манбаларимиздан энг муҳимидир, - деди Режеп Таййип Эрдоған. - Илм муҳити асрлар давомида Тошкент билан Анқара, Самарқанд билан Конё, Бухоро билан Бурса, Хива билан Эдирнени боғлаб, ўзаро бойитгандир. Бу кун Халқ кутубхонасини Жаноби олийлари билан биргаликда очиб, муштарак маданиятимиз ҳақида бутун дунёга муҳим бир ишора бермоқдамиз.
Шавкат Мирзиёев дунёда ўта ноёб бўлган «Усмон Мусҳафи»нинг хаттотларимиз томонидан кўчирилган нусхаси, Жалолиддин Румийнинг машҳур «Маснавий» асари ҳамда Абу Бакр ар-Розийнинг «Касалликлар тарихи» асари қўлёзмаларининг факсимиле нусхалари, «Алишер Навоий асарларининг Истанбул кутубхоналаридаги тасвирий нусхалари» номли китоб-альбом, Юнус Эмро шеърларининг ўзбек тилига таржимаси жамланган «Ўлмас кўнгул» деб номланган китобларни кутубхонага туҳфа қилди.
Шунингдек, Туркия Президенти ҳузуридаги Халқ кутубхонасига 350 дан зиёд турли мавзудаги китоблар тақдим этилди.
Шундан сўнг, Шавкат Мирзиёев ва Режеп Таййип Эрдоған рафиқалари ҳамроҳлигида Туркия Президенти ҳузуридаги Халқ кутубхонаси фаолияти билан танишди.
Бу муҳташам кутубхона бугун очилган эди, Президентимиз ва рафиқаси унинг биринчи фахрий меҳмонлари бўлишди.

Шавкат Мирзиёев посетил Народную библиотеку Турции (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 20 февраля в Анкаре принял участие в церемонии открытия Народной библиотеки при Президенте Турецкой Республики.
Библиотека возведена по инициативе лидера этой страны Реджепа Тайипа Эрдогана. По величине книжного фонда (4 миллионов печатных изданий и свыше 120 миллионов электронных файлов) и уровню оснащенности она является одной из самых передовых в мире. Значимость сооружения подчеркивает и его расположение – рядом с Президентским дворцом.
В церемонии открытия приняли участие около двух тысяч гостей из всего мира – ученые, писатели, представители сфер образования и культуры, государственные и общественные деятели. Шавкат Мирзиёев стал единственным гостем высшего уровня, приглашенным Президентом Турции.
И это неспроста. Ведь глава нашего государства известен своей любовью к книгам, особым вниманием пропаганде чтения. Шавкат Мирзиёев выдвинул ряд международных инициатив касательно просвещения, образования, воспитания молодежи. Очередным свидетельством придаваемого высокого значения делу просвещения стало объявление текущего года в Узбекистане Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики.
На церемонии Президент Узбекистана выступил с речью.
Глава нашего государства поблагодарил за приглашение на это важное и торжественное событие, поздравил братский турецкий народ с новой библиотекой.
– Каждое государство и каждая нация в мире сильны прежде всего своим интеллектуальным потенциалом, высокой духовностью. А источником этой непобедимой силы являются книги и библиотеки – великое открытие человечества, – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Узбекский и турецкий народы связывают общие исторические корни и духовные ценности. Наследие Имама Бухари, Беруни, Хорезми, Ибн Сины, Джалолиддина Руми, Юнуса Эмро, Алишера Навои сыграло важную роль в национальном подъеме наших народов. Казызаде Руми преподавал в Самарканде, Али Кушчи провел остаток жизни в Стамбуле. В Турции учились наши предки-джадиды Абдурауф Фитрат, Мухаммадшариф Суфизаде, Саид Ахрори и другие.
Сегодня в Стамбуле действует университет имени Абу Райхона Беруни. В книжных фондах Турции хранится более 100 рукописей Алишера Навои.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что и в Узбекистане открываются современные школы, научно-просветительские центры.
Организованы международные научно-исследовательские центры Имама Бухари в Самарканде и Имама Термези в Сурхандарье, действуют школы хадиса, калома, акиды, суфизма и фикха. В Ташкенте возводится Центр исламской цивилизации, в котором будет представлено многовековое духовное достояние и будут проводиться фундаментальные исследования.
В этом году в Узбекистане пройдут мероприятия в связи с днем рождения великих мыслителей Абдухолика Гиждувани и Бахоуддина Накшбанда, будет отмечено 145-летие Махмудходжи Бехбуди. Запланировано также проведение ряда международных мероприятий в связи с объявлением Бухары столицей исламской культуры и Хивы – столицей культуры тюркского мира.
Глава нашего государства пригласил турецких ученых, литературоведов и религиоведов принять участие в этих культурно-просветительских событиях. Отметил, что в Узбекистане хранится свыше 100 тысяч редких рукописей, большая часть которых ожидает своего исследователя.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган поблагодарил Президента Узбекистана и его супругу за участие в этом радостном событии.
– Узбекистан для нас – родина ученых, сформировавших наши культурные представления, важнейший источник, откуда черпали живительную силу наша наука, сакральные знания и духовный мир, – сказал лидер Турции. – На протяжении веков между Ташкентом и Анкарой, Самаркандом и Коньей, Бухарой и Бурсой, Хивой и Эдирне существовала и взаимно обогащалась единая научная среда. Сегодня, открывая нашу Народную библиотеку вместе с Его Превосходительством, мы в очередной раз демонстрируем миру общность наших культур.
Шавкат Мирзиёев подарил библиотеке переписанную узбекскими каллиграфами копию редчайшего в мире Корана Усмана, факсимильные копии произведений «Маснави» Джалолиддина Руми и «История болезней» Абу Бакра ар-Рози, книгу-альбом “Факсимиле произведений Алишера Навои из библиотек Стамбула», а также книгу «Улмас кунгул» – сборник переведенных на узбекский язык стихов Юнуса Эмро.
Кроме того, Народной библиотеке при Президенте Турции предоставлены в дар свыше 350 книг на различную тематику.