АҚШ президенти Доналд Трамп Хитой раиси Си Цзинпиннинг таклифига биноан 13-15 май кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатга ташриф буюради. Бу ҳақда Хитой Ташқи ишлар вазирлиги хабар берди.
Бу Трампнинг 2017 йилдан бери Хитойга амалга ошираётган илк ташрифи бўлади. Аввалига АҚШ президенти Хитойга март ойида бориши белгиланган эди, бироқ Эрон билан уруш туфайли ташриф кейинга қолдирилди.
АҚШ давлат котиби Марко Рубио Оқ уйда журналистларга маълум қилишича, учрашувда Тайван масаласи кўриб чиқилади. Музокаралар 14-15 май куни бўлиб ўтади.
«Reuters»нинг америкалик сиёсатчиларга асосланиб ёзишича, давлат раҳбарлари Эрон, Тайван, сунъий интеллект ва ядровий қуроллар масалаларини муҳокама қилиши кутилмоқда.
Расмийларга кўра, Хитой «Boeing» самолётлари, Америка қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ва энергетика соҳасига оид харидларни эълон қилиши кутилмоқда. Икки давлат, шунингдек, савдо урушидаги вақтинчалик сулҳ муддатини узайтириш масаласини ҳам муҳокама қилади. Бироқ ушбу келишув айнан шу ҳафта узайтириладими-йўқми, ҳозирча аниқ эмас.

Трамп посетит Китай 13-15 мая
Президент США Дональд Трамп по приглашению председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина посетит Китай с государственным визитом 13–15 мая. Об этом сообщило Министерство иностранных дел Китая.
Это станет первым визитом Трампа в Китай с 2017 года. Изначально поездка президента США была запланирована на март, однако из-за войны с Ираном визит был отложен.
Госсекретарь США Марко Рубио сообщил журналистам в Белом доме, что в ходе встречи будет рассмотрен вопрос Тайваня. Переговоры пройдут 14–15 мая.
Как пишет Reuters со ссылкой на американских чиновников, лидеры государств также намерены обсудить Иран, Тайвань, искусственный интеллект и ядерное оружие.
По словам официальных лиц, Китай, как ожидается, объявит о закупках самолетов Boeing, американской сельскохозяйственной продукции и товаров энергетического сектора. Кроме того, стороны обсудят продление временного перемирия в торговой войне. Однако пока неизвестно, будет ли это соглашение продлено уже на этой неделе.