ЖЧ-2018. Драматик ўйинда хорватлар драматик тарзда ғалаба қозонди
ЖЧ-2018 мусобақаси 1/8 финалидан ўрин олган Хорватия ҳамда Дания терма жамоалари ўртасидаги ўйинда Хорватия термасининг қўли баланд келди. Дания терма жамоаси ўйиннинг илк дақиқасидаёқ ҳисобни очишга муваффақ бўлди, Матиас Йоргенсенинг яқин масофадан берган зарбасини Субашич қайтаришда хатога йўл қўйди ва тўп дарвозадан жой олди.
Бироқ хорватлар бу голга тезда жавоб қайтаришди, рақиб жарима майдони ичидаги тартибсизликдан унумли фойдаланган Марио Манжукич мувозанатни тиклашга эришди.
Учрашув юқори темпда бошланди ва биринчи бўлим худди шу кўринишда давом этди. Иккинчи бўлим эса биринчисига нисбатан сокинроқ руҳда ўтди ва жамоалар эҳтиёткор ўйин кўрсатишди. Учрашувнинг асосий вақти дуранг натижа билан тугади ва қўшимча таймлар белгиланди.
Тўртинчи бўлимда хорватияликлар ҳисобни очишлари мумкин эди, бироқ Лука Модричнинг пенальтидан берган зарбасини Каспер Шмейхель эгаллаб олди. Шу тариқа, барчаси пенальтилар сериясида аниқланди.
Шу тариқа, хорватлар пенальтилар сериясида ғалабани қўлга киритган ҳолда чорак финалга йўл олдилар ва у ерда Россия билан куч синашадилар.

Видеообзор матча 1/8 финала ЧМ-2018 Хорватия — Дания (видео)
В матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу 2018 года в России сборная Хорватии по пенальти обыграла национальную команду Дании со счётом 3:2 (1:1).
Команды обменялись быстрыми голами на старте встречи. На гол Матиаса Йёргенсена хорваты ответили результативным ударом Марио Манджукича.
До завершения основного и дополнительного времени счёт остался без изменений.
На 113-й минуте Лука Модрич упустил шанс вывести свою команду вперёд, не реализовав пенальти за фол на Анте Ребиче.
В серии послематчевых пенальти победу со счётом 3:2 одержала хорватская команда, в составе которой забили Анрей Крамарич, Модрич и Иван Ракитич. Милан Бадель и Йосип Пиварич не смогли переиграть Каспера Шмейхеля.
За сборную Дании в серии пенальти забили Симон Кьер и Микаэль Крон-Дели, а Кристиан Эриксен, Лассе Шене и Николай Йоргенсен не сумели реализовать удары.