JCh-2018. Dramatik o‘yinda xorvatlar dramatik tarzda g‘alaba qozondi
JCh-2018 musobaqasi 1/8 finalidan o‘rin olgan Xorvatiya hamda Daniya terma jamoalari o‘rtasidagi o‘yinda Xorvatiya termasining qo‘li baland keldi. Daniya terma jamoasi o‘yinning ilk daqiqasidayoq hisobni ochishga muvaffaq bo‘ldi, Matias Yorgensening yaqin masofadan bergan zarbasini Subashich qaytarishda xatoga yo‘l qo‘ydi va to‘p darvozadan joy oldi.
Biroq xorvatlar bu golga tezda javob qaytarishdi, raqib jarima maydoni ichidagi tartibsizlikdan unumli foydalangan Mario Manjukich muvozanatni tiklashga erishdi.
Uchrashuv yuqori tempda boshlandi va birinchi bo‘lim xuddi shu ko‘rinishda davom etdi. Ikkinchi bo‘lim esa birinchisiga nisbatan sokinroq ruhda o‘tdi va jamoalar ehtiyotkor o‘yin ko‘rsatishdi. Uchrashuvning asosiy vaqti durang natija bilan tugadi va qo‘shimcha taymlar belgilandi.
To‘rtinchi bo‘limda xorvatiyaliklar hisobni ochishlari mumkin edi, biroq Luka Modrichning penaltidan bergan zarbasini Kasper Shmeyxel egallab oldi. Shu tariqa, barchasi penaltilar seriyasida aniqlandi.
Shu tariqa, xorvatlar penaltilar seriyasida g‘alabani qo‘lga kiritgan holda chorak finalga yo‘l oldilar va u yerda Rossiya bilan kuch sinashadilar.

Видеообзор матча 1/8 финала ЧМ-2018 Хорватия — Дания (видео)
В матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу 2018 года в России сборная Хорватии по пенальти обыграла национальную команду Дании со счётом 3:2 (1:1).
Команды обменялись быстрыми голами на старте встречи. На гол Матиаса Йёргенсена хорваты ответили результативным ударом Марио Манджукича.
До завершения основного и дополнительного времени счёт остался без изменений.
На 113-й минуте Лука Модрич упустил шанс вывести свою команду вперёд, не реализовав пенальти за фол на Анте Ребиче.
В серии послематчевых пенальти победу со счётом 3:2 одержала хорватская команда, в составе которой забили Анрей Крамарич, Модрич и Иван Ракитич. Милан Бадель и Йосип Пиварич не смогли переиграть Каспера Шмейхеля.
За сборную Дании в серии пенальти забили Симон Кьер и Микаэль Крон-Дели, а Кристиан Эриксен, Лассе Шене и Николай Йоргенсен не сумели реализовать удары.