Ноябрда Тошкент шаҳрида уй савдоси ҳажми йиллик кесимда 8 фоизга ошди — ПМТИ
Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти (ПМТИ) экспертлари томонидан 2022 йилнинг ноябр ойида Тошкент шаҳрида уйларнинг нархи қанчалик ўзгарганлиги таҳлил қилинди.
2022 йилнинг ноябр ойида Тошкент шаҳрида уй савдоси ҳажми ўтган йилнинг шу давридагига нисбатан ўртача 8 фоизга (7 814 тадан 8 408 тага) ошган.
Мазкур даврда уйнинг 1 кв. метри учун нархлар ўртача 27 фоизга ошган, яъни ушбу кўрсаткич 2021 йилнинг ноябр ойида 849 АҚШ долларини ташкил этган ва 2022 йилнинг ноябрида 1 078 АҚШ долларига етган.
Тошкент шаҳрининг айрим ҳудудларида уйнинг 1 кв. метри нархи ўртача кўрсаткич (1 078 доллар)дан сезиларли даражада юқори ҳисобланади. Хусусан, Миробод туманида — 1 285 доллар (+20 фоиз), Яккасарой туманида — 1 178 доллар (+9 фоиз), Шайхонтоҳур туманида — 1 144 доллар (+6 фоиз), Мирзо Улуғбек туманида — 1 137 доллар (+6 фоиз), Юнусобод туманида — 1 117 доллар (+4 фоиз).
Маълумот учун: 2022 йилнинг 9 ойида Тошкент шаҳри бўйича ўртача иш ҳақи 5,9 миллион сўмга етиб, 2021 йилнинг мос давридагига нисбатан 32,5 фоизга ўсган. Ушбу даврда йиллик инфляция даражаси 12,2 фоизни ташкил этгани ҳисобга олинса, реал иш ҳақи 20,3 фоизга ошган. Ушбу даврда сўмнинг 1 АҚШ долларига нисбатан алмашинув курси 10 672,30 сўмдан 10 973,39 сўмга (2,8 фоиз) ўзгарган.
2022 йилнинг ноябр ойида ўртача таъмирланган 2 хонали хонадон нархи ўрта ҳисобда 55,7 минг долларни ташкил этди (2021 йилнинг ноябрида — 41,6 минг доллар). Тошкент шаҳрида уй-жойга бўлган талабнинг ошишини, бир томондан, яшаш учун ижтимоий инфратузилмаларнинг нисбатан яхшироқ эканлигии билан изоҳлаш мумкин.
Таъкидлаш керакки, туғилиш коэффициенти ҳам сезиларли даражада ошган, яъни, Тошкентда бир аёлга тўғри келадиган болалар сони 2010 йилда 1,99 ни ташкил этган бўлса, 2021 йилда ушбу кўрсаткич 3,02 га етган. Мазкур кўрсаткич ҳам оиланинг кенгроқ майдонга эга хонадонга кўчиб ўтиш истагини шакллантиришда аҳамиятли бўлиши мумкин.
Мамлакатимизда туғилиш даражасининг нима сабабдан юқори бўлганини аниқлаш мақсадида ПМТИ томонидан 2022 йилнинг сентябр ва октябр ойларида сўров ўтказилди. Унда Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида истиқомат қилувчи 25-45 ёш оралиғида бўлган, 3 нафар ва ундан кўп фарзанди бор 200 нафар аёл иштирок этди. Сўровда қатнашганларнинг 43,8 фоизи фарзанд кўришга қарор қилишида асосий сабаб сифатида саломатлигининг яхшиланишини, 43,8 фоизи эса оилавий шароитининг яхшиланишини кўрсатган.
Аҳолини уй-жой билан таъминлаш бўйича давлат дастурлари кўламининг кенгайтирилиши уй бозоридаги фаолликнинг сақланиб қолаётганига асосий сабаб бўлмоқда. 2022 йил 9 ойи мобайнида банклар томонидан аҳолига 10,3 триллион сўм миқдорида ипотека кредити ажратилган. Бу эса 2021 йилнинг мос давридагига нисбатан 68 фоиз кўп, демакдир.
Ўзбекистон Ипотекани қайта молиялаштириш компанияси (ЎзИҚМК) маълумотларига кўра, 2020 йилнинг 4-чорагидан 2022 йилнинг 3-чорагигача бўлган даврда берилган ипотека кредитларининг 73,1 фоизи Молия вазирлиги маблағлари ҳисобидан, 16,8 фоизи банкларнинг ўз маблағлари ҳисобидан ва 10,1 фоизи ЎзИҚМК маблағлари ҳисобидан молиялаштирилган.
ПМТИ олдинги шарҳида Тошкент шаҳрида уй-жой нархларининг тез суръатларда ўсишини мазкур бозорнинг спекулятив хусусиятга эга эканлиги билан изоҳлаганди. Бу уй нархларининг ошиб бориши талаб нуқтаи назаридан фарзандлар сони, даромад ва миграция омилларидан ташқари, аҳоли жамғармаларини инвестицияларга йўналтириш бўйича молиявий воситаларнинг чекланганлигидан далолат беради, яъни, мамлакатимизда капитал бозорининг ривожланмаганлиги узоқ муддатли жамғармаларга эга аҳоли қатламининг ортиқча маблағларини уй-жой учун инвестиция сифатида йўналтиришига сабаб бўлмоқда.
Шу билан бирга глобал миқёсда уй-жой нархлари тушиши кузатилмоқда. Буни яшаш учун бирламчи харажатларнинг ошганлиги, фоиз ставкасининг кўтарилиши ва ишсизлик даражасининг ошиши билан изоҳлаш мумкин.
Изоҳ: Ушбу таҳлил учун маълумотлар www.olx.uz сайтидан веб-скрепинг (web-scraping) усули ёрдамида олинган. 2020–2022 йиллар учун тўпланган 113,5 мингта кузатув ўрганилган.

В ноябре число продаж на рынке недвижимости в Ташкенте выросло на 8 процентов
Эксперты Института прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ) проанализировали изменение цен на жилье в Ташкенте за ноябрь 2022 года.
В ноябре 2022 года число продаж на рынке недвижимости в Ташкенте выросло на 8% (с 7 814 до 8 408) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В этот период цены за 1 кв. метр выросли в среднем на 27%: если этот показатель в ноябре 2021 года составлял $849, то в ноябре 2022 года он достиг $1078.
В пяти районах Ташкента цены за 1 кв. метр жилья значительно выше средних по городу (1078 долларов): в Мирабадском районе - 1285$ (+20%), Яккасарайском - 1178$ (+9%), Шайхантахурском - 1144$ (+6%), в Мирзо-Улугбекском - 1137$ (+6%), в Юнусабадском - 1117$ (+4%).
Для справки: за 9 месяцев 2022 года средняя заработная плата в городе Ташкенте достигла 5,9 млн сумов, увеличившись на 32,5% по сравнению с соответствующим периодом 2021 года. С учетом того, что годовой уровень инфляции за этот период составил 12,2%, реальный рост заработной платы составил 20,3%. За этот период курс узбекского сума по отношению к доллару США изменился с 10 672,30 сумов до 10 973,39 сумов (рост на 2,8%) за 1$.
В ноябре 2022 года средняя цена 2-комнатного жилья с ремонтом составляла $55,7 тыс. (в ноябре 2021 года — $41,6 тыс.). Увеличение спроса на жилье в Ташкенте можно объяснить относительно лучшей социальной инфраструктурой для проживания. Следует также отметить, что рождаемость также значительно увеличилась. То есть, если количество детей на одну женщину в Ташкенте в 2010 году составляло 1,99, то в 2021 году этот показатель достиг 3,02. Этот показатель также может иметь значение при формировании желания семьи переехать в более просторную квартиру.
В сентябре-октябре 2022 года эксперты ИПМИ провели опрос с целью определения причины высокой рождаемости в нашей стране. В нём приняли участие 200 женщин в возрасте 25-45 лет с 3 и более детьми, проживающих в городе Ташкенте и Ташкентской области. По результатам анкетирования, в качестве основных причин принятия решения о рождении ребенка были указаны состояние здоровья (43,8%) и улучшение условий жизни (47,9%).
В условиях роста цен на рынке недвижимости расширение объемов государственных программ по обеспечению жильем населения является основной причиной сохранения активности на рынке. За 9 месяцев 2022 года банками выделено населению ипотечных кредитов в объёме 10,3 трлн сумов, что на 68% больше, чем за соответствующий период 2021 года.
По информации Ипотечной рефинансирующей компании Узбекистана (УзИКМК), 73,1% ипотечных кредитов, выданных в период с 4 квартала 2020 года по 3 квартал 2022 года, были профинансированы Министерством финансов, 16,8% - собственными средствами банков, а 10,1% - за счет средств УзИКМК.
В опубликованном ранее обзоре, ИПМИ объяснял стремительный рост цен на жилье в городе Ташкенте тем, что этот рынок носит спекулятивный характер. То есть со стороны спроса, помимо количества детей, доходных и миграционных факторов, рост цен на жилье свидетельствует об ограниченности финансовых инструментов направления сбережений населения в инвестиции. То есть слабая развитость рынка капитала в нашей стране заставляет население, имеющее долгосрочные сбережения, направлять свои денежные средства на инвестиции в недвижимость.
В то же время в мире цены на жилье падают. Причинами этого является рост базовой стоимости жизни, увеличение процентных ставок, рост безработицы и другие факторы.
Данные для этого анализа были получены с сайта www.olx.uz с использованием метода web-scraping. Изучено 113,5 тыс. наблюдений, собранных за 2020-2022 годы.