Ўзбекистон интернет тезлиги бўйича рейтингда юқорилади
«Ookla» компаниясининг Speedtest.net сервиси 2020 йил январ ойи натижаларига кўра янги рейтингни эълон қилди. Speedtest Global Index мобил ва симли интернет тезлиги бўйича рейтингда Ўзбекистон тўрт поғонага юқорилади.
Интернет тезлиги бўйича умумий рейтингида Ўзбекистон ҳозирги кунда 104-поғонани эгаллаб турибди ва ўтган йилнинг январ ҳолатига нисбатан 15 позицияга кўтарилган. Бу мазкур давр бўйича энг юқори ўсишдир. Январ ҳолатига кўра биз Грузия (107-ўрин), Озарбайжон (116-ўрин), Тожикистон (109-ўрин), Туркманистон (176-ўрин)дан юқоридамиз, дейилади АКТ вазирлиги ахборот хизмати хабарида.
Умуман, охирги йил натижаларига кўра, Ўзбекистонда симли интернет тезлиги 2,4 баробар ўсди — 10,89 Мбит/c.дан (2019 йил январ ҳолатига) 25,75 Мбит/c.гача (2020 йил январ ҳолатига).
Мобил интернет тезлигининг ошишида ҳам Ўзбекистон бир қатор натижаларга эришди: ҳозирги кунда мамлакатимиз 132-ўринни эгаллаб, 2019 йил декабр ҳолатига нисбатан иккита позицияга, йил якуни бўйича эса бешта поғонага кўтарилган.

Узбекистан поднялся в рейтинге по скорости интернета
Компания Ookla опубликовала свежие данные по итогам января 2020 года согласно данным сервиса Speedtest.net. В ежемесячном рейтинге по скорости мобильного и проводного интернета в мире Speedtest Global Index Узбекистан показал хороший рост по скорости Интернета, поднявшись ещё четыре позиции по сравнению с декабрём прошлого года, говорится в сообщении Министерства ИКТ.
В общем рейтинге Узбекистан по скорости интернета занимает 104-е место в мире (плюс 15 позиций за год). Это самый впечатляющий рост в течение года. По итогам января 2020 года мы опережаем такие страны как Грузия (107-е место), Азербайджан (116-е место), Таджикистан (109-е место) и Туркменистан (176-е место).
Всего за последний год скорость Интернета в Узбекистане выросла почти в 2,4 раза - с 10,89 Мбит/c в январе 2019 до 25,75 Мбит/c (Download) в январе 2020 года.
Неплохих успехов Узбекистан добился также и в сфере улучшения скорости мобильного интернета: Узбекистан на данный момент занимает 132-место, поднявшись ещё на две позиции по сравнению с декабрём 2019 года и на пять позиций по итогам года.