Foto: «GM Uzbekistan» axborot xizmati
Aytilishicha, bu so‘nggi 3 yil davomida avtozavodda amalga oshirilgan va sifat talablarini to‘la bajarilishini ta’minlashga qaratilgan keng qamrovli tadbirlar natijasi. O‘tgan vaqt mobaynida texnologik uskunalar to‘la modernizatsiya qilindi va ularning tarkibi yangilandi, GM kompaniyasining ishlab chiqarish jarayonlarini boshqarishga yo‘naltirilgan yangi tizim va instrumentlari joriy qilindi, korxona xodimlari GM kompaniyasining Janubiy Koreya, Xitoy, Tayland, Hindistonda joylashgan zavodlarida o‘qib qaytishdi.
Tekshiruv «General Motors» korporatsiyasining Janubiy Koreya, Xitoy, AQSh va Hindistondagi mutaxassislari tomonidan o‘tkazilgan. Sertifikat «General Motors International» tashkilotining auditi natijasida topshirildi. Uni topshirish marosimiga «GM International» kompaniyasi vitse-prezidenti Fil Kinli tashrif buyurdi.
Sertifikatni qo‘lga kiritish uchun 44 ta ko‘rsatkich bo‘yicha talablarga to‘la javob berish lozim. Asaka avtomobil zavodi ushbu standartlarni 100 foiz bajargan minimal daraja – 95,5 foiz).
Korxonadagi ishlab chiqarish jarayoniga sifat darajalarini belgilab beruvchi uchinchi darajaning berilishi korxonaga GM global platformasidagi deyarli barcha avtomobillarni o‘zlashtirish imkonini beradi.
Sifat darajalarini belgilab beruvchi daraja (BIQ) zavod ishlab chiqarish jarayoniga «GMS»ni joriy etish darajasiga ko‘ra aniqlanadi.
Ishlab chiqarishning global tizimi (GMS) zavodda ishlab chiqarilayotgan mahsulot sifatini yaxshilash hamda nazorat qilish maqsadida joriy etilgan. U 5 asosiy omilga bo‘linadi: xodimlarning jalb qilinishi, standartlashtirish, sifatni integratsiya qilish, vazifalarni qisqa muddatlarda bajarish, doimiy takomillashtirish.
Shunday qilib, zavodga joriy etilgan «GMS» global ishlab chiqarish tizimi xavfsizlik va sifatning yuqori standartlari yagonaligini ta’minlaydi hamda ishlab chiqarishga eng yaxshi uslub, texnologiya va jarayonlar qo‘llash imkonini beradi.

Асакинский автомобильный завод получил сертификат «BIQ III»
Это стало результатом масштабной работы, проведенной на автозаводе за последние 3 года и направленной на обеспечение соответствия всем требованиям по качеству. За прошедшее время проведена полная модернизация технологического оборудования, обновлена его структура, внедрены новейшие системы и инструменты «GM» по управлению производством, сотрудники предприятия прошли соответствующее обучение на заводах GM в Южной Корее, Китае, Тайланде, Индии и т.д.
Проверка проводилась специалистами корпорации General Motors из Южной Кореи, КНР, США и Индии, сообщила пресс-служба компании.
Сертификат был вручен по итогам аудита со стороны General Motors International. На церемонию вручения прибыл вице-президент «GM International» г-н Фил Кинли.
Для получения сертификата необходимо полностью выполнить требования по 44 показателям. Результат проверки показал, что соответствие завода требованиям составляет 100% (минимальный уровень – 95,5%).
Третья степень интеграции качества в производственные процессы завода позволяет автозаводу осваивать практически всю линейку автомобилей на глобальных платформах «GM».
Степень интеграции качества в производственные процессы завода (BIQ) определяется в соответствии с уровнем внедрения GMS.
Глобальная система производства (GMS) внедрена в целях улучшения производства и контроля за качеством производимой продукции на заводе. Она подразделяется на 5 основных принципов: вовлеченность персонала, стандартизация, интегрированное качество, краткий срок выполнения, постоянное усовершенствование.
Таким образом, глобальная система производства «GMS», введенная на заводе, обеспечивает единство высоких стандартов безопасности и качества, позволяет разрабатывать и применять лучшие процессы, методы и технологии.