O‘zbekistonning JCh-2026 dagi raqibi turnirdan chetlashtirilishi mumkin
Jahon chempionati final bosqichi «K» guruhida O‘zbekiston, Portugaliya va Kolumbiya bilan birga joy olgan Kongo DR terma jamoasining mundialdagi ishtiroki so‘roq ostida turibdi.
Bunga mamlakatda Ebola bezgagi tarqalgani sabab bo‘lmoqda. AQSh rasmiy vakili Endryu Juliani ESPN nashriga bergan intervyusida ta’kidlashicha, kongolik futbolchilar ayni paytda mashg‘ulot o‘tkazayotgan Belgiya hududida 21 kunlik majburiy karantindan o‘tishlari shart. Aks holda, kasallik tarqalishi xavfi yuqori bo‘lgani sababli ushbu terma jamoaning AQSh hududiga kirishiga ruxsat berilmaydi.
Juliani qo‘shimcha qilishicha, amerikalik tashkilotchilar Jahon chempionati ishtirokchilari va mehmonlarining sog‘lig‘i hamda xavfsizligi masalasiga juda jiddiy qaramoqda.

Соперник Узбекистана по группе на ЧМ-2026 может пропустить турнир
Участие сборной ДР Конго в финальной стадии чемпионата мира, где она попала в группу «K» вместе с командами Узбекистана, Португалии и Колумбии, оказалось под большим вопросом.
Причиной стала вспышка лихорадки Эбола в африканской стране. Как заявил официальный представитель США Эндрю Джулиани в интервью изданию ESPN, конголезские футболисты обязаны пройти строгий 21-дневный карантин на территории Бельгии, где команда сейчас проводит свои сборы. В противном случае из-за высокого риска распространения опасного заболевания сборной откажут во въезде в США.
Джулиани также подчеркнул, что американские организаторы турнира относятся к вопросам здоровья и безопасности участников и гостей чемпионата мира с максимальной серьезностью.