«G‘ishtko‘prik»dan 717 dona bug‘u shoxlari olib o‘tilayotgani fosh etildi
Ayrim hayvonlarning shox va suyaklari dunyo bozorida xaridorgir xomashyo hisoblanadi. Shu sabab, buning ortidan mo‘may daromad orttirishni ko‘zlagan ayrim shaxslar jonzotlarga zarar yetkazish bilan birga, bojxona tartib qoidalarini buzishga urinadi.
Toshkent viloyati «G‘ishtko‘prik» chegara bojxona posti orqali yurtimizga kirib kelgan fuqaro boshqaruvidagi yengil avtotransport vositasi bojxona ko‘rigidan o‘tkazildi.
Bojxona ko‘rigi natijasida avtoulovning yuk xonasida yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasida yozib ko‘rsatilmagan va og‘zaki so‘rovda ma’lum qilinmagan 600 dona hayvon shoxlari borligi aniqlandi.
Yana bir holatda, «G‘ishtko‘prik» chegara bojxona postiga piyoda holda kirib kelgan fuqaro o‘ziga tegishli bo‘lgan qo‘l yuklari bojxona ko‘rigidan o‘tkazilganida, 2 dona qopda og‘zaki so‘rovda ma’lum qilinmagan hamda yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasida yozib ko‘rsatilmagan 117 dona shohlar fosh etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti ekspertiza xulosasiga ko‘ra aniqlangan shoxlar bug‘u turiga mansubligi ma’lum bo‘ldi.
Ma’lumot uchun, bug‘ular Yevroosiyoning mamlakatlarida uchraydi va ular O‘zbekiston Respublikasining Qizil kitobi ro‘yxatiga kiritilgan.

В Узбекистане пресекли попытку провоза более 700 рогов северных оленей
Сотрудники таможенной службы Узбекистана предотвратили попытки незаконного ввоза рогов северных оленей, включённых в Красную книгу. Об этом сообщили в пресс-службе управления столичной области.
Первый случай произошёл на таможенном посту «Гишткуприк» в Ташкентской области. Гражданин, въезжавший на территорию страны на автомобиле, был подвергнут досмотру. В результате проверки в багажном отделении транспортного средства обнаружили 600 оленьих рогов. Они не были задекларированы в пассажирской таможенной декларации и не упоминались во время устного опроса.
Во втором случае аналогичное нарушение выявили у гражданина, пересекавшего границу пешком. В его двух мешках находилось 117 оленьих рогов, которые также не были задекларированы и не указывались при устном опросе.
Согласно экспертному заключению Института зоологии Академии наук Узбекистана, все обнаруженные рога принадлежат северным оленям, включённым в Красную книгу страны.