«Bunday sifatli ko‘mir hech qayerda yo‘q». Shavkat Mirziyoyev Sharg‘un koniga bordi (foto)
Prezident Shavkat Mirziyoyev Sariosiyo tumanidagi Sharg‘un ko‘mir konida olib borilayotgan ishlar bilan tanishdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 7 martdagi qaroriga muvofiq «O‘zbekko‘mir» aksiyadorlik jamiyati boshqaruv tizimi takomillashtirilib, ko‘mir sanoatini barqaror rivojlantirishga yo‘naltirilgan qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Sharg‘un ko‘miri sifatining yuqoriligi, zaxirasi ko‘pligi bilan boshqalardan ajralib turadi. Bugungi kunda bu yerda 2017-2020-yillarga mo‘ljallangan 105,5 million dollarlik loyiha amalga oshirilyapti. Xitoy bilan hamkorlikdagi ushbu loyiha natijasida 2021-yildan boshlab bir yilda 900 ming tonna toshko‘mir qazib olinadi. 600 ta ish o‘rni yaratiladi. «O‘zbekenergo» aksiyadorlik jamiyatining Angren va Yangi-Angren issiqlik elektr stansiyalari, sement zavodlari, aholi va boshqa iste’molchilarga toshko‘mir yetkazib berish ko‘payadi.
Ayni paytda konning asosiy zaxirasi tomon tunnel qazib borilmoqda. Hozirgacha 2 kilometrdan ziyod shunday yo‘l qurildi. Yana 1,5 kilometrdan so‘ng, 33 million tonnalik asosiy ko‘mir zaxirasiga yetib boriladi.
Davlatimiz rahbariga Surxondaryo viloyatida toshko‘mir qazib chiqarishni rivojlatirishning asosiy yo‘nalishlari haqida ma’lumot berildi.
— Bunday sifatli ko‘mir hech qayerda yo‘q. Aql, ilm bilan undan samarali foydalanib, xalqimiz manfaati uchun ishlatishimiz kerak, — dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerning o‘zida «Sharg‘unko‘mir» aksiyadorlik jamiyatini moderizatsiya qilish, Boysun va Sherobod tumanlaridagi konlarda ko‘mir qazib chiqarishni tashkil etish, Sariosiyo tumani va Sharg‘un shaharchasini 2019-2020-yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish loyihalari taqdimoti ham o‘tkazildi.
Shavkat Mirziyoyev konchilikni yanada rivojlantirish, buning uchun sohaga oid zamonaviy texnologiyalarni yaxshi biladigan mutaxassislar tayyorlash zarurligini ta’kidladi. Sharg‘un shaharchasini yangidan qurish, tadbirkorlik va chorvachilikni rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

«Такого качественного угля больше нигде нет». Шавкат Мирзиёев посетил Шаргуньское месторождение (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой работой на Шаргуньском угольном месторождении в Сарыасийском районе. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
В соответствии с постановлением главы государства от 7 марта текущего года была усовершенствована система управления акционерного общества «Узбекуголь», реализуется ряд мер по устойчивому развитию угольной промышленности.
Уголь в Шаргуне выделяется своим высоким качеством и богатством залежей. В настоящее время здесь осуществляется проект на 105,5 миллиона долларов. В результате данного проекта, рассчитанного на 2017-2020 годы и реализуемого совместно с китайскими партнерами, начиная с 2021 года будет добываться 900 тысяч тонн угля в год. Работу получат 600 человек. Увеличатся поставки угля в Ангренскую и Новоангренскую тепловые электростанции, цементные заводы, населению и другим потребителям.
В настоящее время прокладывается шахта к основным задежам месторождения. Уже проложено 2 километра тоннеля, после еще 1,5 километра будет обеспечен выход к основному массиву залежей угля, объем которых оценивается в 33 миллиона тонн.
Главе нашего государства представлена информация об основных направлениях развития добычи угля в Сурхандарьинской области.
- Такого качественного угля больше нигде нет. Нам необходимо использовать его эффективно, с умом и по науке, во благо нашего народа, - сказал Президент.
Здесь же прошла презентация проектов по модернизации акционерного общества «Шаргункумир», организации добычи угля на месторождениях Байсунского и Шерабадского районов, социально-экономическому развитию Сарыасийского района и городка Шаргунь до 2020 года.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость дальнейшего развития горного дела, подготовки для отрасли специалистов, освоивших современные технологии. Дал поручения по обновлению городка Шаргунь, развитию предпринимательства и животноводства.