Ijtimoiy tarmoqlarda yoritilgan maqolalarga «O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyati rasmiy муносабат билдирди
Angren shahrida barpo etilgan «Birinchi rezinotexnika zavodi» MChJ faoliyati yuzasidan O‘zbekiston «Milliy tiklanish» demokratik partiyasi raisi Alisher Qodirov tomonidan e’lon qilingan ma’lumot asosida ijtimoiy tarmoqlarda yoritilgan maqolalarga «O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyati munosabat bildiradi.
Germaniya, Gollandiya, Italiya, Yaponiya va Xitoy kabi xorijiy mamlakatlarning eng zamonaviy uskuna va jihozlari asosida xorijiy kreditlar hisobidan 2019 yilda ishga tushirilgan «Birinchi rezinotexnika zavodi» MChJ yillik 3,0 mln. dona avtomobil shinalari, 200 ming dona qishloq xo‘jaligi shinalari va 100 ming pogon metr konveyer lentalarini ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lib, loyiha bo‘yicha korxona quvvatlarni o‘zlashtirish mahsulot sifatini ta’minlash maqsadida bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
2019 yildan bugungi kunga qadar korxona tomonidan umumiy qiymati 266 mlrd. so‘m bo‘lgan 704,1 ming dona avtomobil shinalari, 16,9 ming dona qishloq xo‘jaligi shinalari va 72,9 ming pogon metr konveyer lentalari ishlab chiqarildi.
Haqiqatdan, 2020 yilda ishlab chiqarish quvvatlarini o‘zlashtirish rejasi 40% o‘rniga 15%ni tashkil etdi. Buning asosiy sababi koronavirus pandemiyasi davrida joriy etilgan cheklovlar oqibatida aksariyati xorijiy mamlakatlardan olib kelinadigan xom ashyo va materiallarning importi cheklandi, ishlab chiqarishda to‘xtalishlar yuzaga keldi, mahsulot sotuvi pasaydi va aylanma mablag‘larning tanqisligiga olib keldi. Shuningdek, Xitoyning LingLong kompaniyasi bilan General Motors korporatsiyasi talablari asosida mahsulotlarni va korxonani omologatsiyadan o‘tkazish uchun texnik ko‘mak ko‘rsatish bo‘yicha shartnoma imzolash muddatining orqaga surilishiga olib keldi.
Natijada 2020 yil noyabr oyiga kelibgina Linglong kompaniyasi va milliy «Bars» brendi ostida shina ishlab chiqaruvchi «Birinchi rezinotexnika zavodi» MChJ o‘rtasida korxona va mahsulotlarni General Motors korporatsiyasi talablariga muvofiq sertifikatlashda texnik ko‘mak berish va omolagatsiya bo‘yicha ishlarni amalga oshirish bo‘yicha 4 yil muddatli shartnoma imzolandi.
Ushbu shartnoma avtomobil shinalari sifati va korxonaning tizimli faoliyati bo‘yicha 30 qismdan iborat AQShning General Motors korporatsiyasi tomonidan o‘rnatilgan BIQS talablari asosida «UzautoMotors» AJ tomonidan ishlab chiqarilayotgan avtomobillar uchun shinilar yetkazib berishni ta’minlaydi.
Hozirda korxona Xitoyning LingLong kompaniyasining texnik ko‘magi ostida mazkur talablarni bajarish bo‘yicha ishlarni yakuniga yetish arafasida turibdi va joriy yilning sentyabridan boshlab Damas avtomobillari uchun yil yakuniga qadar 60 ming dona avtomobil shinalarini yetkazib beriladi. 2023 yilga kelib esa «UzautoMotors» AJga 7 turdagi 37,4 mln. dollar qiymatidagi 1,2 mln. dona avtomobil shinalari yetkazib berish rejalashtirilgan.
2021 yilda korxona tomonidan umumiy qiymati 538,6 mlrd. so‘m bo‘lgan 1,6 mln. dona avtomobil shinalari, 30 ming dona qishloq xo‘jaligi shinalari va 73,5 ming pogon metr konveyer lentalari ishlab chiqarilishi va shu bilan birgalikda jami 47 turdagi yangi turdagi xaridorgir mahsulotlarni ishlab chiqarishga o‘zlashtirish rejalashtirilgan bo‘lib, ishlab chiqarish quvvatlarini o‘zlashtirish rejasi 40%ga yetkaziladi.
2021 yilda qiymati 581 ming dollarlik mahsulotlar eksporti rejalashtirilgan bo‘lib, hozirda AVTOVAZ (Rossiya Federatsiyasi) kompaniyasidan 10 ming dona va Giant Motors (Azarbayjon) kompaniyasidan 76 ming dona avtomobil shinalari uchun buyurtma kelib tushgan.
Shu o‘rinda mahsulotlarning sifati to‘g‘risida ham to‘xtalib o‘tsak.
Korxonada ishlab chiqarilayotgan barcha mahsulotlarning sifati kafolatlangan bo‘lib, ushbu mahsulotlar o‘rnatilgan tartibda sertifikatlashtirilgan. Korxonada xom-ashyo va materiallarning qabul qilinishidan boshlab, ishlab chiqarishning barcha bosqichlarida mahsulotlarning sifati xalqaro standartlar (ASTM, ISO va GOST) talablari asosida qat’iy nazoratga olingan. Tayyor mahsulotlarning barchasi eng zamonaviy uskuna va jihozlar bilan ta’minlangan xalqaro ISO 17025 standarti talablari asosida akkreditatsiyadan o‘tgan sinov laboratoriyasida tegishli sinovlardan o‘tkazilgandan so‘ng sotuvga chiqariladi.
Shuningdek, korxonada ISO 9001, IATF 16949, ECE 30, ECE 54, ECE 106, ECE 117 xalqaro standartlar talablari to‘liq joriy qilingan.
Korxonada ishlab chiqarilayotgan avtomobil shinalari respublika hududiga import qilinayotgan aksariyat mahsulotlardan sifat ko‘rsatkichlari bo‘yicha yuqori bo‘la turib, narx jihatidan ularga nisbatan arzon. Misol uchun, «Bars» brendi ostida ishlab chiqarilayotgan ommabop 195/60R15 o‘lchamli avtomobil shinasi narxi 31 dollarni tashkil etsa, huddi shunday o‘lchamli va sifat ko‘rsatkichli Koreyada ishlab chiqarilganlari 45 dollar, Yevropa mamlakatlarida ishlab chiqarilganlari 35-45 dollar, Rossiyada ishlab chiqarilganlari 33 dollar va sifat ko‘rsatkichlari past bo‘lgan Xitoyniki 32 dollarni tashkil etadi.
Bugungi kunda korxona 837 nafar mahalliy aholini doimiy ish bilan ta’minladi, 35 mlrd. so‘m miqdorida davlat budjetiga soliq to‘ladi, sanoat tarmoqlari ehtiyojlari uchun zarur bo‘lgan birgina konveyer lentalar importini 10 mln. dollarga qisqartirishga erishdi hamda eksport hisobidan 288,6 ming dollar valyuta tushumi ta’minlandi. Davlat kafilligi asosida olingan kredit mablag‘lari ham o‘z vaqtida to‘lab borilmoqda.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, nafaqat respublikada, balki O‘rta Osiyoda hududida yagona bo‘lgan ushbu korxona faoliyati va ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar sifati to‘g‘risida ommaviy axborot vositalarida korxonaning ishchanlik obro‘siga putur yetkazuvchi va yaratilgan milliy mahsulot brendiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi, mahsulotlarning sifati bilan bog‘liq tasdiqlanmagan ma’lumotlar tarqatishdan avval ushbu korxonaga tashrif buyurgan holda ishlab chiqarish jarayonlari, mahsulotlar sifati va amalga oshirilayotgan boshqa ishlar bilan bevosita tanishish tavsiya etiladi.

АО «Узкимёсаноат» ответил на заявление Алишера Кадырова
В ответ на заявление Председателя Центрального Совета Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» Алишера Кадырова о деятельности ООО «Биринчи резинотехника заводи» и информацию, распространившуюся в сети интернет 6 апреля 2021 года, АО «Узкимёсаноат» сообщает следующее:
ООО «Биринчи резинотехника заводи» был построен и введен в эксплуатацию в 2018 году за счет привлечения иностранных кредитов на базе самого современного оборудования таких зарубежных стран, как Германия, Голландия, Италия, Япония и Китай. Планируемая производственная мощность завода составила 3.0 млн. штук автомобильных шин, 200 тысяч штук сельскохозяйственных шин и 100 тысяч погонных метров конвейерных лент. Достижение производственных мощностей предприятия, в соответствии с проектом, осуществляется поэтапно с целью обеспечения надлежащего качества выпускаемой продукции.
Так, с 2019 года по настоящее время произведено 704,1 тыс. автомобильных шин, 16,9 тыс. сельскохозяйственных шин и 72,9 тыс. погонных метров конвейерных лент на общую сумму 266 млрд сум.
Действительно, план освоения производственных мощностей в 2020 году составил 15% вместо 40%. Основной причиной этого были ограничения, введенные в период пандемии коронавируса, импорт сырья и материалов, импортируемых из большинства зарубежных стран был ограничен, что вызвало перебои в производстве, снизились продажи выпускаемой продукции, возник дефицит оборотных средств. Также подписание контракта с китайской компанией LingLong на оказание технической поддержки по переводу продукции и предприятия на программу омологации, исходя из требований корпорации «General Motors», привело к продлению сроков.
В результате только в ноябре 2020 года был подписан 4-х летний контракт между компанией Linglong и ООО «Биринчи резинотехника заводи» - производителем шин под национальным брендом «Барс», на оказание технической помощи в сертификации предприятия и продукции в соответствии с требованиями корпорации «General Motors» и проведение работ по омологации. Настоящий договор предусматривает поставку шин для легковых автомобилей производства АО «Узавтомоторс» в соответствии с требованиями BIQS, установленными американской корпорацией «General Motors», которая состоит из 30 пунктов, касаемых качество автомобильных шин и структурной деятельности завода.
В настоящее время ООО «Биринчи резинотехника заводи» находится на стадии завершения работ по выполнению этих требований при технической поддержке китайской компании LingLong. С сентября текущего года планируется поставка 60 тысяч штук автомобильных шин для автомобилей марки «Damas» до конца года. К 2023 году завод планирует поставку на АО «Узавтомоторс» 1,2 миллиона штук автомобильных шин 7-ми видов, на сумму 37,4 млн. долларов.
В 2021 году планируется произвести 1,6 млн. штук автомобильных шин, 30 тысяч штук сельскохозяйственных шин, и 73,5 тысячи погонных метров конвейерных лент, общая стоимость которых составит 538,6 млрд. сум. Также планируется освоить выпуск 47 новых видов продукции, пользующихся спросом. Соответственно план развития производственных мощностей будет увеличен до 40%. Так же в 2021 году планируется экспортировать продукцию на сумму 581 тысяча долларов США. В настоящее время поступили заказы на 10 тысяч штук автомобильных шин для автомобилей «АвтоВАЗ» (Российская Федерация) и 76 тысяч штук от компании «Giant Motors» (Aзербайджан).
В связи с тем, что рынки сбыта увеличиваются, хотелось бы рассказать о качестве выпускаемой продукции.
Качество всей продукции, выпускаемой на ООО «Биринчи резинотехника заводи» гарантировано. Продукция завода сертифицирована в установленном порядке. С момента принятия сырья и материалов качество выпускаемой продукции на всех этапах производства строго контролируется и регламентируется в соответствии с требованиями международных стандартов (ASTM, ISO и ГОСТ). Вся готовая продукция поступает в продажу после прохождения соответствующих испытаний в аккредитованной современной испытательной лаборатории на основании требований международного стандарта ISO 17025.
На предприятии также внедрены требования международных стандартов ISO 9001, IATF 16949, ECE 30, ECE 54, ECE 106, ECE 117.
Автомобильные шины, производимые на предприятии по качественным показателям, превосходят большинство импортируемых на территорию республики, а по цене относительно недорогие. Например, популярная автомобильная шина 195/60R15, выпускаемая под брендом «Барс», стоит 31 доллар, а корейская шина с аналогичными параметрами и показателями качества – стоит 45 долларов, цена шины, произведенной в европейских странах составляет 35-45 долларов, Российская шина - 33 доллара, а Китайская с более низкими качественными характеристиками - 32 доллара.
На сегодняшний день на ООО «Биринчи резинотехника заводи» трудоустроено 837 человек. Завод регулярно платит налоги в государственный бюджет в размере 35 млрд. сум, минимизировал импорт конвейерных лент, необходимых для нужд промышленности до 10 млн. долларов. За счет экспорта обеспечены валютные поступления в размере 288,6 тыс. долларов. Своевременно погашаются кредитные обязательства, полученные под гарантии Государства.
В связи с вышеизложенным, рекомендуется ознакомиться с производственным процессом в рамках посещения ООО «Биринчи резинотехника заводи», во время которого можно убедиться в качестве выпускаемой продукции. Прежде чем распространять неподтвержденную информацию о деятельности ООО «БРЗ», которая подрывает репутацию завода и бренда «Барс», следует узнать о этапах производства, которое является уникальным не только в Республике Узбекистан, но и на территории Средней Азии.