«O‘zmilliybank» AJ va Visa hamkorligining 2022 yil yakunlari
«O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJ 1993 yildan buyon Visa Internationalning prinsipial a’zosi bo‘lib, 1994 yilda mamlakatda birinchi bo‘lib Visa xalqaro to‘lov kartalarini chiqarishni boshladi. Bunday uzoq muddatli hamkorlik davrida ko‘plab qo‘shma loyihalar amalga oshirildi.
«O‘zmilliybank» AJ mamlakatda to‘lov tizimini rivojlantirishga asos soldi va innovatsion mahsulot va xizmatlarni ishlab chiqish hamda joriy etishda tashabbuskor bo‘ldi:
- Visa kartalari bilan elektron tijorat xizmatini ishga tushirgan birinchi bank;
- «O‘zbekiston havo yo‘llari» Milliy aviakompaniyasi va Visa Infinite premium klass kartalari bilan premium kobrend kartalarini chiqargan birinchi bank;
- Visa Direct xizmati bilan r2r o‘tkazmalarini amalga oshirgan birinchi bank;
- 3D Secure 2.0 onlayn to‘lovlar uchun xavfsizlik protokoliga o‘tgan birinchi bank;
- Visa Platinum kartasi asosida Solfy to‘lov kartasini chiqargan birinchi bank.
Yil oxirida odatda bankning barcha biznes yo‘nalishlari bo‘yicha faoliyat natijalari sarhisob qilinadi. 2022 yil nafaqat bank, balki butun dunyo uchun kutilmagan sinovlarga boy bo‘ldi. Mijozlarning sadoqati va ishonchi tufayli «O‘zmilliybank» AJ to‘lov tizimlari bozoridagi o‘zgarishlar natijasida yuzaga kelgan barcha qiyinchiliklarni yengib o‘tdi va karta biznesidagi yetakchilikni mustahkamladi.
VISA xalqaro to‘lov tizimi bank tomonidan 2022 yilda amalga oshirilgan ishlarni yuqori baholadi va «O‘zmilliybank» AJni uchta yo‘nalish bo‘yicha g‘olib deb topdi:
1. «Eng yaxshi biznes kartalari emitenti»;
2. «Birinchi to‘lov kartasini ishga tushirish»;
3. «Xavflarni boshqarish bo‘yicha yetakchi».
«O‘zmilliybank» AJ ishonchli va uzoq muddatli hamkor bo‘lmish Visa International bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi bozorida xavfsiz naqd pulsiz hisob-kitoblarni faol rivojlantirishda davom etadi va bank mijozlariga minnatdorchilik bildiradi, ularsiz bunday natijalarga erishib bo‘lmas edi.

Итоги сотрудничества АО «Узнацбанк» и Visa в 2022 году
АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» с 1993 годя является принципиальным членом Visa International, а в 1994 году первым в стране начал эмиссию международных платежных карт Visa. За столь долгий период сотрудничества было реализовано множество совместных проектов. Узнацбанк закладывал фундамент в развитии платежной системы в республике и выступал инициатором в разработке и запуске инновационных продуктов и сервисов:
- Первый банк, запустивший услугу электронной коммерции по картам Visa;
- Первый банк, который эмитировал премиальные кобренд карты с Национальной авиакомпанией «Uzbekistan Airways» и карту премиум-класса Visa Infinite;
- Первый банк, реализовавший р2р переводы с сервисом Visa Direct;
- Первый банк, который осуществил переход на протокол безопасности при проведении онлайн-платежей 3D Secure 2.0;
- Первый банк, выпустивший карту рассрочки Solfy на базе карты Visa Platinum.
В конце года принято подводить итоги деятельности по всем бизнес направлениям банка. 2022 год был полон неожиданных вызовов не только для самого банка, но для всего мира в целом. Благодаря лояльности и доверию наших клиентов, Национальный банк смог преодолеть все трудности в изменениях на рынке платежных систем и закрепить за собой лидерство в карточном бизнесе.
Международная платёжная система VISA дала высокую оценку проделанной работе банка в 2022 году, присудив победу Узнацбанку в трех номинациях:
1. «Лучший эмитент бизнес карт»
2. «Запуск первой карты рассрочки»
3. «Лидер по управлению рисками».
Национальный банк будет и дальше продолжать активно развивать безопасные безналичные платежи на рынке Республики Узбекистан в сотрудничестве с нашим надежным и давним партнером Visa International и благодарит наших клиентов, без которых невозможно было бы достичь таких результатов.