«Sellofan o‘g‘rilari»dan pora olgan IIB xodimlari ushlandi
Joriy yilning oktyabr oyida Xovos tumanida bog‘dorchilik bilan shug‘ullanuvchi MChJga tegishli dala maydonidan polietilen sellofan o‘g‘irlab ketilganligi holati bo‘yicha mazkur tuman Ichki ishlar bo‘limiga murojaat kelib tushadi.
Shundan so‘ng Ichki ishlar bo‘limi tezkor-qidiruv xizmatining ikki katta tezkor xodimi — podpolkovnik va mayor 4 fuqaroni o‘g‘irlikda gumon qilib, majburiy tarzda IIBga olib ketishadi. Keyin esa... ularni qamab yuborish bilan qo‘rqitib, ishni bosdi-bosdi qilish uchun 55 mln so‘m talab qilishadi.
Oradan ko‘p o‘tmay tezkor xodimlar «zararni qoplash uchun» deya gumonlanuvchi shaxslardan 24 mln so‘m olishadi.
Shuningdek, ularga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atmaslik, «qamoq» ehtiyot chorasi qo‘llamaslik hamda to‘plangan hujjatlarni ma’muriy javobgarlik keltirib chiqaruvchi holatga to‘g‘rilab, sudga yuborish evaziga qo‘shimcha 11 mln so‘m talab qilishadi.
DXX Sirdaryo viloyati bo‘yicha boshqarmasi, viloyat prokuraturasi hamda IIV Shaxsiy xavfsizlik bosh boshqarmasi hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda har ikki katta tezkor xodim tamagirlik yo‘li bilan 11 mln so‘mni olgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Ularga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi (pora olish) 2-qismi «v», «g» bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, «qamoq» ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Tergov harakatlari olib borilmoqda, deyiladi xabarda.

В Сырдарье задержаны двое сотрудников внутренних дел, которые, угрожая четырём гражданам тюрьмой, требовали у них деньги. Об этом сообщает пресс-служба СГБ.
В октябре 2025 года в отдел внутренних дел Хавасского района поступило заявление о краже полиэтиленового целлофана с земельного участка, принадлежащего предприятию, занимающемуся садоводством.
После этого два старших оперативных сотрудника службы оперативно-розыскной деятельности — подполковник и майор доставили в РОВД  четырёх граждан, подозреваемых в краже. Угрожая заключить их под стражу, они потребовали 55 млн сумов, чтобы «замять» дело.
Кроме того, оперативники взяли у подозреваемых 24 млн сумов якобы для возмещения ущерба.
Также за то, чтобы не возбуждать уголовное дело, не применять меру пресечения в виде «ареста» и отправить материалы в суд как административное правонарушение, они дополнительно потребовали 11 млн сумов.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого совместно Управлением Государственной службы безопасности по Сырдарьинской области, областной прокуратурой и Главным управлением собственной безопасности МВД, оперативники были задержаны с поличным при получении 11 млн сумов.
В отношении них возбуждено уголовное дело по части 2 пункты “в”, “г” статьи 210 Уголовного кодекса (получение взятки), и к ним применена мера пресечения в виде ареста. Ведутся следственные действия.