Mushukni itlarga talatgan shaxs ushlandi
Navoiy shahrida mushukni itlarga qasddan talatgan shaxs qo‘lga olingan. Aniqlanishicha, holat 1 iyun kuni sodir bo‘lgan.
Aniqlanishicha, Xatirchi tumanida tug‘ilgan 27 yoshli M.N. o‘zining dala hovlisida joriy yilning 1 iyun kuni daydi mushuklarni ushlab kelib, o‘zining zotdor itlariga qasddan talatib, uni tasvirga olib, ijtimoiy tarmoqlarga joylagan.
Ushbu harakatlari orqali fuqaro M.N. MJT.ning 111-moddasida (Hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lish) va 189-1-moddasida (Zo‘ravonlikni yoki shafqatsizlikni targ‘ib qiluvchi mahsulotni tayyorlash va tarqatish) ko‘rsatib o‘tilgan huquqbuzarliklarni sodir etgan.
Eslatib o‘tamiz, «Mehr va oqibat» jamiyatiga Navoiyda mushuklarga nisbatan zo‘ravonlik qilingani haqida xabar kelib tushgandi.

Задержан тиктокер, бросивший котенка на растерзание двум питбулям
Как мы сообщали ранее, тиктокер ради хайпа бросил котенка двум питбулям на растерзание. Инцидент произошел 1 июня в городе Навои.
По данным УВД Навоийской области, в ходе доследственной проверки было установлено, что житель Хатырчинского района М.Н., 1995 г.р., отловил бездомную кошку и умышленно бросил её на растерзание породистым собакам. Сняв это на видео, он выложил его в социальную сеть.
Этими действиями гражданин М.Н. нарушил требования статей 111 КоАО РУз (жестокое обращение с животными) и 189-1 (Изготовление, ввоз, распространение, рекламирование, демонстрация продукции, пропагандирующей культ насилия или жестокости).
«Действиям гражданина М.Н. будет дана правовая оценка и будут приняты соответствующие меры», - говорится в сообщении.