O‘zbekistonda 2026-yil boshida ro‘yxatga olish tadbirlari boshlanadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-sentyabr kuni aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish ishlarini samarali tashkil etishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Mamlakatni rivojlantirish istiqbollarini belgilashda aholining demografik va ijtimoiy-iqtisodiy xususiyatlari, yashash darajasi va farovonligi, qishloq xo‘jaligi holatini aniqlash juda muhim. Bunda ro‘yxatga olish dolzarb ahamiyatga ega.
Yurtimizda umummilliy ro‘yxatga olish oxirgi marta 1989-yilda o‘tkazilgan. So‘nggi yillarda bu yo‘nalishda qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, “Aholini ro‘yxatga olish to‘g‘risida” qonun qabul qilinib, aholini har 10 yilda, qishloq xo‘jaligini esa har 5 yilda kamida bir marta ro‘yxatdan o‘tkazish belgilangan.
Shu bois, 2021-yilda aholini, 2022-yilda esa qishloq xo‘jaligini sinov tariqasida ro‘yxatga olish tadbirlari o‘tkazildi. Lekin to‘laqonli ro‘yxatga olishni o‘tkazish uchun zarur omillar va xalqaro tajribalarni o‘rganish hamda tegishli chora-tadbirlarni ishlab chiqish ma’lum vaqtni taqozo etishi bois, bu tadbir keyinga qoldirilgan edi.
Taqdimotda xalqaro tajribadan kelib chiqib hamda Jahon banki, YuNFPA va FAO tashkilotlari ishtirokida ishlab chiqilgan aholi va qishloq xo‘jaligini bir vaqtda ro‘yxatdan o‘tkazish taklifi ko‘rib chiqildi.
Unga ko‘ra, O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tkazish tadbirlari 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralga qadar o‘tkaziladi. Uning dastlabki 17 kuni internet orqali, keyingi bir oy mobaynida esa “mahalla yettiligi” ishtirokida uyma-uy yurib amalga oshirilishi belgilanmoqda.
Mazkur usul orqali xarajatlar sezilarli qisqarib, 1,3 trillion so‘m mablag‘ tejaladi. Shuningdek, ro‘yxatga olish jarayonlari oddiy va shaffof tarzda tashkil etiladi. Savollarning soni avval rejalashtirilgan 328 tadan 71 taga qisqartirildi.
Ro‘yxatga olish natijasida Yevropa statistiklar konferensiyasining 2020 yildagi tavsiyalari asosida 38 million aholining tarkibi va migratsiyasi, oilaviy holati, faoliyat turi, daromad manbalari to‘g‘risida yagona ma’lumotlar bazasi shakllantiriladi.
Mamlakatimizdagi qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanish holati, chorva mollari va parrandalar soni aniqlanadi. Bu orqali qishloq xo‘jaligiga yo‘naltirilayotgan yillik 25,6 trillion so‘m, jumladan, 2,2 trillion so‘m budjet mablag‘larining samaradorligi, sohadagi xizmatlar hajmi va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun zarur ma’lumotlar to‘plami yaratiladi.
Ro‘yxatga olish jarayonlarini samarali amalga oshirish uchun “mahalla yettiligi” maxsus o‘quv dasturi asosida tayyorlanadi va rag‘batlantiriladi. Buning uchun Jahon banki ko‘magida amalga oshirilayotgan statistika tizimini mustahkamlash loyihasining mablag‘lari yo‘naltiriladi.
Shuningdek, ommaviy axborot vositalari, ijtimoiy tarmoqlar orqali keng targ‘ibot ishlari yo‘lga qo‘yiladi. Maxsus ko‘rsatuv va videoroliklar namoyish etilib, fuqarolarning xabardorligi oshiriladi.
Umuman, mazkur tadbirlar aholi va qishloq xo‘jaligining real ko‘rsatkichlarini aniq belgilash, davlat dasturlarini maqsadli hamda samarali amalga oshirish uchun muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari taqdim etilgan takliflarni ma’qullab, aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirlarini tizimli va sifatli amalga oshirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 11 сентября ознакомился с предложениями по эффективной организации переписи населения и сельского хозяйства.
Определение перспектив развития страны требует точного знания демографических и социально-экономических характеристик населения, уровня жизни и благосостояния граждан, а также состояния аграрного сектора. Именно поэтому перепись имеет ключевое значение.
В нашей стране последняя всеобщая перепись проводилась в 1989 году. В последние годы в этом направлении предпринят ряд шагов. В частности, был принят закон «О переписи населения», согласно которому население подлежит переписи не реже одного раза каждые 10 лет, а сельское хозяйство – каждые 5 лет.
В 2021 году была проведена пробная перепись населения, в 2022 году – сельского хозяйства. Однако организация полномасштабной переписи требует времени на изучение международного опыта и разработку необходимых мер, поэтому ее проведение было отложено.
На презентации рассмотрено предложение о проведении единой переписи населения и сельского хозяйства, подготовленное с учетом международной практики при участии Всемирного банка, ЮНФПА и ФАО.
Согласно плану, в Узбекистане перепись пройдет с 15 января по 28 февраля 2026 года. Первые 17 дней сбор данных будет вестись онлайн через интернет, а в течение последующего месяца – методом подомового (поквартирного) обхода с участием представителей махаллинской семерки.
Новый формат позволит существенно сократить расходы – будет сэкономлено 1,3 триллиона сумов. Процесс станет более простым и прозрачным, а количество вопросов уменьшено с первоначально запланированных 328 до 71.
В результате переписи будет создана единая база данных о составе 38-миллионного населения нашей страны, миграции, семейном положении, видах занятости и источниках доходов в соответствии с рекомендациями Конференции европейских статистиков 2020 года.
Будут уточнены данные об использовании сельскохозяйственных земель, поголовье скота и птицы. Это позволит оценить эффективность ежегодно выделяемых в отрасль 25,6 триллиона сумов, включая 2,2 триллиона бюджетных средств, объем предоставляемых услуг и обеспечить продовольственную безопасность.
Для качественного проведения переписи представители махаллинской семерки пройдут обучение по специальной программе и будут материально стимулированы. На это будут направлены средства проекта по укреплению статистической системы, реализуемого при поддержке Всемирного банка.
Кроме того, будет организована масштабная информационная кампания через СМИ и социальные сети с выпуском специальных передач и видеороликов для повышения осведомленности населения.
В целом перепись позволит определить реальные показатели в демографической и аграрной сферах, что имеет большое значение для адресной и эффективной реализации государственных программ.
Глава государства одобрил представленные предложения и поручил ответственным лицам обеспечить системное и качественное проведение переписи населения и сельского хозяйства.