O‘zbekistonning YuNESKOdagi doimiy vakili etib tayinlangan Kamol Muxtorov o‘z vazifasini bajarishga kirishdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA.
Kamol Muxtorov 42 yoshda. U Samarqand davlat universiteti va London Diplomatik akademiyasini tamomlagan. 2007 yildan boshlab Investitsiya, sanoat va savdo, Tashqi ishlar vazirliklari tizimida ishlagan. O‘zbekistonning AQShdagi elchixonasi maslahatchisi lavozimida faoliyat ko‘rsatgan. 2019 yildan buyon O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasida mas’ul lavozimlarda ishlab kelayotgan edi.
Kamol Muxtorov 2018-2023 yillarda YuNESKOdagi doimiy vakillikni boshqargan va iyul oyida O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi raisi etib tayinlangan Umid Shodiyev o‘rnini egalladi.

Назначен новый постоянный представитель Узбекистана при ЮНЕСКО
В Париж прибыл и приступил к своим обязанностям вновь назначенный постоянный представитель Узбекистана при ЮНЕСКО Камол Мухтаров, сообщает ИА «Дунё».
На данном посту Камол Мухтаров сменил Умида Шодиева, возглавлявшего постоянное представительство при ЮНЕСКО в 2018-2023 годах и назначенного в июле председателем Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
Камолу Мухтарову 42 года, он является выпускником Самаркандского государственного университета и дипломатической академии Лондона. С 2007 года он работал в системе министерств инвестиций, промышленности и торговли экономики, иностранных дел, а также занимал должность советника посольства Узбекистана в США.
С 2019 года до нового назначения Камол Мухтаров занимал ответственные посты в администрации президента Узбекистана.