Sog‘liqni saqlash tizimida yangi tayinlov
Sanitariya, gigiyena va kasb kasalliklari ilmiy-tadqiqot instituti direktori lavozimida Dinara Makkambayevna Xashirbayeva ish boshladi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi Axborot xizmati xabar berdi.
Unga, birinchi navbatda, mazkur institutni rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish, moddiy texnika bazasini mustahkamlash, kasb kasalliklarini oldini olish va erta aniqlash, uni  diagnostikasi va davolash standartlarini qayta ko‘rib chiqib, zamonaviy  usullarni amaliyotga tatbiq etish, shu orqali sohada salomatlik ko‘rsatkichlarini yaxshilash vazifasi yuklatildi. Shuningdek, u innovatsion ishlanma va texnologiyalardan foydalangan holda institutning ilmiy salohiyatini oshirish, mamlakatimizda profpatolog mutaxassislarni tayyorlash, ularning ishini bugungi kun talabidan kelib chiqib to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, aholi salomatligiga zararli ta’sir ko‘rsatuvchi omillarni bartaraf etish, bu boradagi qonunchilikni yanada takomillashtirish maqsadida sanitariya qoida va me’yorlarni ishlab chiqish  kabi muhim yo‘nalishlarga ham mas’ul etib  belgilandi.
D.Xashirbayeva bunga qadar Sanitariya, gigiyena va kasb kasalliklari ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy kotibi lavozimida faoliyat yuritib kelayotgan edi.

В системе здравоохранения еще одно новое назначение
На должности директора Научно-исследовательского института санитарии, гигиены и профзаболеваний свою деятельность начала Динора Маккамбаевна Хаширбаева.
На нее, в первую очередь, возложены такие задачи, как разработка стратегии развития данного института, укрепление его материально-технической базы, предотвращение и раннее выявление профессиональных заболеваний, пересмотр стандартов диагностики и лечения, внедрение в практику современных методов, способствующих улучшению показателей здоровья населения,а также, используя инновационные разработки и технологии, повысить научный потенциал института, уделить особое внимание подготовке в республике специалистов профпатологов, налаживание их работы в соответствии с требованиями сегодняшнего дня, предотвращение факторов, негативно влияющих на здоровье населения, разработка санитарных правил и норм с целью совершенствования законодательства в данной области.
Д.М.Хаширбаева ранее работала на должности ученого секретаря Научно-исследовательского института санитарии, гигиены и профзаболеваний.