O‘zbekistondagi koronavirusni davolash tadqiqoti Buyuk Britaniyada qiziqish uyg‘otdi
2020 yilning 13 aprel kuni O‘zbekistonning London shahridagi Elchixonasi ko‘magida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya tibbiyot xodimlari o‘rtasida videokonferensiya tashkil etilib, unda Covid-19 yangi koronavirus infeksiyasining oldini olish va davolash bo‘yicha o‘zaro tajriba almashildi.
Tadbirda Buyuk Britaniya tomonidan Lyusham London universiteti kasalxonasining Anesteziologiya va reanimatoligiya departamenti direktori doktor Vaqas Xolid, shifokorlar Richard Friz va Fazliddin Murodov, O‘zbekiston tomonidan esa Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, mamlakatimizning barcha hududlaridan anesteziologiya va reanimatologiya vakillari ishtirok etdi.
Videokonferensiya chog‘ida ikki davlat mutaxassislari koronavirusga qarshi kurashish borasida qo‘llanilayotgan choralar, tashxis qo‘yish va kasallarni davolash bo‘yicha tibbiyot muassasalarining faoliyati to‘g‘risida batafsil axborot almashishdi. Reanimatsiya bo‘linmalarida og‘ir ahvolda yotgan bemorlarni davolashning yangicha uslubiga alohida e’tibor qaratildi. Britaniyalik mutaxassislarda o‘zbekistonlik hamkasblarining bemorlarni kasaldan tuzalgan kishilarning qon plazmasi orqali davolash bo‘yicha ilmiy tadqiqotlari va mamlakat shifoxonalarida ushbu uslubni keng joriy qilish borasidagi rejalari katta qiziqish uyg‘otdi.
Tomonlarning e’tirof etishicha, mazkur muloqot foydali bo‘ldi va yangi koronavirus, uni davolash usullari to‘g‘risidagi bilimlarni boyitish imkonini berdi. Kelgusida ham aloqada bo‘lish va doimiy asosda shu kabi tadbirlarni o‘tkazib turishga kelishib olindi.

Врачи из Великобритании заинтересовались методом лечения коронавируса в Узбекистане
13 апреля 2020 года при содействии Посольства Узбекистана в городе Лондоне организована видеоконференция между узбекскими и британскими медиками для обмена опытом по профилактике и лечению новой коронавирусной инфекции COVID-19, сообщает пресс-служба МИД.
На мероприятии с британской стороны приняли участие директор Департамента анестезиологии и реаниматологии лондонского Университетского госпиталя Льюшам доктор Вакас Халид, врачи Ричард Фриз и Фазлиддин Муродов. С узбекской стороны – представители Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи, а также анестезиологии и реаниматологии со всех регионов страны.
В ходе видеоконференции специалисты двух стран подробно обменялись информацией о принимаемых мерах по борьбе с коронавирусом, действиях медучреждений по диагностике и методам лечения больных. Особое внимание уделено новейшим методикам лечения пациентов, находящихся в критическом состоянии в отделениях реанимации. Большой интерес у британской стороны вызвали научные исследования узбекских коллег по лечению больных с использованием плазмы крови переболевших и планы по широкому внедрению этой методики в клиниках страны.
По признанию сторон состоявшийся диалог был очень полезным и позволил взаимно обогатить знания о новом коронавирусе и методах его лечения. Достигнута договоренность о дальнейшем поддержании контактов и проведении аналогичных мероприятий на регулярной основе.