Polda yotgan murdalar videosi bo‘yicha rasmiy bayonot berildi
Kecha ijtimoiy tarmoqlarda shifoxona o‘likxonasi tasvirlangan videolavha tarqalib, shov-shuvga sabab bo‘ldi. Unda murdalarni vaqtincha saqlash xonasi (eshigiga rus tilida shunday yozib qo‘yilgan) va yo‘lakda qora plyonkaga o‘ralgan, polga yotqizib qo‘yilgan 20-25 tacha murdani ko‘rish mumkin. Ularning ayrimlari, hatto, plyonkaga ham o‘ralmagan, alohida xonaga ham kiritilmagan.
Mazkur videolavha ortidan alohida ovozli xabar ham tarqalgan. Unda erkak kishi: «Jukovskiy shifoxonasida juda ko‘pchilik COVID-19 dan o‘lyapti. Mana, hozir qaynanamning ham joni uzildi. Olib chiqyapmiz. Ehtiyot bo‘linglar», — deydi.
Sog‘liqni saqlash vazirligining ma’lum qilishicha, videolavhadagi holat O‘zbekistonda yuz bermagan, ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, u qo‘shni davlatlardan birida tasvirga olingan.

В Минздраве прокомментировали видео с телами умерших от коронавируса
Накануне в сети распространилось видео с телами умерших от COVID-19, якобы снятое в Жуковской больнице Ташкента. В видео видны множество тел, обернутые в пленку и которые лежат на полу. В Министерстве здравоохранения прокомментировали данное видео.
В видео некий мужчина говорит: «Многие люди умирают от COVID-19 в Жуковской больнице. Моя свекровь тоже умерла. Мы сейчас её вывозим. Будьте осторожны»
В Минздраве сообщили, что ситуация на видео не имеет отношения к Узбекистану. По некоторым данным, это видео было снято в одной из соседних стран.
«Ни в одном медучереждении Узбекистана, включая Ташкентскую Жуковскую больницу, такого места, как на видео нет. И тела умерших не хранятся в таком состоянии», - говорится в сообщении.