O‘zbekiston TIV rahbari Moskvaga boradi. U Sergey Lavrov bilan uchrashadi
Joriy yil 21-22-may kunlari O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Rossiyada amaliy tashrif bilan bo‘ladi. U Sergey Lavrov bilan muzokaralar olib boradi.
Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vazirligi vakili Mariya Zaxarova ma’lum qildi.
Zaxarovaga ko‘ra, uchrashuvda strategik sheriklik va ittifoqchilikka asoslangan ikki tomonlama siyosiy hamkorlik hamda savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar xarakterdagi ko‘plab dolzarb masalalar muhokama etilishi kutilmoqda.
Rossiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra, vazirlar ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga, shuningdek, Markaziy Osiyo hududida barqarorlik va xavfsizlikni saqlashga qo‘shilayotgan muvofiqlashtirilgan hissani hisobga olgan holda mintaqaviy vaziyat yuzasidan fikr almashadilar.
Yevroosiyo makonidagi asosiy integratsiya jarayonlarini, shuningdek, qit’a davlatlari uchun umumiy ahamiyati bo‘lgan muammolarni ko‘rib chiqish ham rejalashtirilgan.

Глава МИД Узбекистана посетит Россию
21-22 мая глава МИД Узбекистана Бахтиёр Саидов посетит с рабочим визитом Россию. Состоятся его переговоры с Сергеем Лавровым. Об этом сообщила официальный представитель МИД Российской федерации Мария Захарова.
Предполагается рассмотреть весь комплекс двустороннего политического сотрудничества, основанного на стратегическом партнёрстве и союзничестве, а также ряд актуальных вопросов торгово-экономического и культурно-гуманитарного характера.
Министры обменяются мнениями по региональной ситуации с учетом скоординированного вклада в развитие сотрудничества, а также поддержание стабильности и безопасности в Центральной Азии и на подступах к ней.
Планируется рассмотреть ключевые интеграционные процессы на евразийском пространстве, а также общезначимые проблемы для государств континента».