O‘zbekistonda «Dok-1 Maks» siropi sabab vafot etgan bolalar soni aslida 65 nafar bo‘lgani aytildi
«Dok-1 Maks» siropi bilan bog‘liq jinoyat ishi bo‘yicha sud tergovi joriy yilning 11 avgust kuni boshlanadi.
Oliy sud axborot xizmati xabariga ko‘ra, Toshkent shahar sudining ish yurituviga S. R. P. (erkak, 1972 yilda Hindiston Respublikasida tug‘ilgan, «Quramax Medikal» MChJ direktori), S. K. (erkak, 1982 yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan, bir vaqtda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori va uning huzuridagi «Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi» DUK direktori lavozimlarida ishlagan) va boshqalarga (mazkur firma va DUKga daxldor jami 21 kishi) oid jinoyat ishi kelib tushgan bo‘lib, uni ko‘rib chiqish bo‘yicha ochiq sud jarayoni boshlanadi.
Ayblanuvchilarning 16 nafari erkak va 5 nafari ayol bo‘lib, ularning 7 tasiga «qamoqqa olish», 12 tasiga «munosib xulq-atvorda bo‘lish to‘g‘risida tilxat» va 2 tasiga «garov» tarzidagi ehtiyot choralari qo‘llanilgan.

От приёма препаратов индийской Marion Biotech в Узбекистане погибли 65 детей
В Ташкентский городской суд поступило уголовное дело в отношении граждан Р. П. (гражданин Индии, 1972 года рождения, директор ООО Quramax Medikal), С. К. (уроженец Ташкента, 1982 года рождения, работал директором Агентства развития аптечной сети и директором Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники при нем) и других. Об этом сообщает пресс-служба Верховного суда.
Всего на скамье подсудимых 21 человек: сотрудники ООО Quramax Medikal и ГУП «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники».
Сообщается, что первое открытое заседание по делу назначено на 10:00 11 августа.
Что касается подсудимых: это 16 мужчин и 5 женщин. Из них к семерым применена мера пресечения в виде содержания под стражей, от 12 получены расписки о надлежащем поведении, также двое выпущены под залог. Все они обвиняются в совершении преступлений, предусмотренных статьями 184, 28,186-3, 186-3, 25,205, 205, 207, 28,209, 209, 210, 211, 212, 228 УК РУз.