1-yanvardan 28 turdagi ma’lumotnomani talab etish taqiqlanadi (to‘liq ro‘yxat)
«Byurokratik to‘siqlarni yanada qisqartirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatiga zamonaviy boshqaruv tamoyillarini joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida» Prezident qarori (PQ–4546-son, 09.12.2019 y.) qabul qilindi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Qarorga muvofiq, 2020-yil 1-yanvardan boshlab:
• hokimliklarning alohida funksiya va vakolatlari tegishli davlat boshqaruvi organlarining hududiy bo‘linmalariga o‘tkaziladi;
• hokimliklarning bir qator funksiya va vakolatlari chiqarib tashlanadi;
• davlat organlari va tashkilotlari jami 28 turdagi (quyidagi ro‘yxatga qarang) hujjatlarni fuqarolardan talab qilishi, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tomonidan esa ularning berilishiga yo‘l qo‘yilmaydi;
Jumladan, qarorga muvofiq turar joyni noturar joy toifasiga o‘tkazishga ruxsatnoma berish funksiyasi hokimliklardan tuman (shahar) qurilish bo‘limlariga o‘tkaziladi.
Shuningdek, hokimliklarning bozor faoliyatini to‘xtatib turish bo‘yicha qaror qabul qilish kabi vakolatlari bekor qilinadi.
2021-yil 1-yanvardan boshlab davlat organlari va tashkilotlari, ularning tarkibiy bo‘linmalari o‘rtasida hujjat aylanishi va hisobotlarni yuritish faqat elektron ko‘rinishda amalga oshiriladi.

Принято постановление Президента «О мерах по дальнейшему сокращению бюрократических барьеров и внедрению современных управленческих принципов в деятельность государственных органов и организаций», сообщает Министерство юстиции.
В соответствии с постановлением, начиная с 1 января 2020 года:
• отдельные функции и полномочия хокимиятов передаются территориальным подразделениям соответствующих органов государственного управления;
• ряд функций и полномочий хокимиятов исключаются;
• не допускается истребование государственными органами и организациями у граждан 28 видов документов и их выдача органами самоуправления граждан;
• упраздняются отдельные межведомственные коллегиальные органы (их список приведен в данном постановлении) созданные актами Президента и Правительства.
В частности, согласно постановлению, функция хокимиятов по выдаче разрешения на перевод жилого помещения в категорию нежилого переводится в отделы строительства районов (городов).
Также, исключается полномочие хокимиятов, предусматривающее принятие решений о приостановлении деятельности рынка.
Начиная с 1 января 2021 года отчетность и документооборот между государственными органами и организациями, их структурными подразделениями будет формироваться и осуществляться только в электронном виде.