AQShga ishlagan afg‘onlar Baydendan yordam so‘rashdi
AQSh harbiy kuchlari bilan hamkorlik qilgan Afg‘oniston fuqarolari Tolibon harakati jangarilarining qasosi tufayli o‘z hayotlaridan qo‘rqishayotganlarini ma’lum qilishdi. Ular prezident Jo Baydendan yordam so‘rashgan. Bu haqda CNN telekanali xabar bermoqda.
Kanal suhbatdoshlarining so‘zlariga ko‘ra, tolibonlar allaqachon Amerika harbiylariga yordam berganlarga hujum qilishni boshlab yuborishgan. Ulardan birida tarjimon Soxail Pardis o‘ldirildi. 16 oy davomida u AQSh harbiy kuchlari bilan hamkorlik qilgan.
Pardisning do‘sti Abdul Ayubining so‘zlariga ko‘ra, jangarilar Kobuldan Xost viloyatiga ketayotgan paytda Pardisning mashinasini to‘xtatishgan. U yashirinishga uringan, lekin ulgurmagan. Mahalliy aholining aytishicha, tolibonlar mashinaga qarata o‘q uzishgan, keyin undan Pardisni tortib chiqarib, o‘ldirishgan. Ayubining aytishicha, Pardis tahdidlarga duch kelgan va Afg‘onistonni tark etishni xohlagan, ammo viza ololmagan.
«Biz bu yerda nafas ololmaymiz. Tolibonlar bizni ayamaydi, — dedi Ayubi intervyusida. — Biz hech qachon hozirgidek bo‘ladi deb o‘ylamagandik. Prezident Bayden bizni qutqarishini so‘raymiz».

Афганцы, работавшие на США, попросили помощи у Байдена
Граждане Афганистана, которые сотрудничали с военными США, заявили, что боятся за собственную жизнь из-за мести боевиков движения «Талибан». Они попросили о помощи президента Джо Байдена. Об этом сообщил телеканал CNN.
По словам собеседников канала, талибы уже начали совершать атаки на тех, кто помогал американским военным. В ходе одной из них погиб переводчик Сохаил Пардис. На протяжении 16 месяцев он сотрудничал с военными США.
По словам друга Пардиса Абдулы Аюби, боевики остановили машину Пардиса по дороге из Кабула в провинцию Хост. Он попытался скрыться, но не смог. Местные жители рассказали, что талибы обстреляли автомобиль, а затем вытащили из него Пардиса и убили. Аюби рассказал, что Пардису поступали угрозы, и он хотел уехать из Афганистана, но не смог получить визу.
«Мы не можем здесь дышать. Талибы нас не пощадят, — сказал в интервью телеканалу Аюби. — Мы никогда не думали, что будет так, как сейчас. Мы очень просим президента Байдена спасти нас».
Ранее официальный представитель Государственного департамента США сообщил, что американские власти планируют эвакуировать граждан Афганистана, которые помогали военным, на военную базу Форт Ли в штате Виргиния. В дальнейшем они должны получить иммиграционные визы.