Avgust oyidan boshlab chiqindi xizmatlaridan qarzdor abonentlarning elektr energiyasi to‘loviga cheklov o‘rnatiladi
“O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlarini ko‘rsatish sohasida to‘lov intizomini mustahkamlashga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi 2025-yil 7-martdagi 1044-sonli Qonuniga asosan chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari bo‘yicha to‘lov intizomini kuchaytirish maqsadida yangi tartib joriy etilmoqda.
Unga ko‘ra, har oyning 3-sanasiga qadar respublika bo‘yicha qarzdor abonentlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligining “Toza makon” billing elektron tizimidan “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning billing tizimiga uzatiladi.
So‘ngra chiqindi xizmatlaridan qarzdor abonentlarga har oyning 5-sanasigacha “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning “2100” qisqa raqami orqali “SMS” xabarnoma yuboriladi. Abonentlarga ushbu ogohlantirish yuborilganidan keyin 5 (besh) kun qarzdorlikni bartaraf etish uchun qo‘shimcha muddat beriladi. Mavjud qarzdorlik ushbu muddat ichida to‘lanishi lozim!
Aks holda, abonentlar tomonidan belgilangan muddatda qarzdorlik bartaraf etilmasa: ularda elektr energiyasi uchun to‘lov qilish imkoniyati vaqtinchalik cheklanadi. Mazkur cheklov qarzdorlik bartaraf etilishi bilan avtomatik tarzda yechiladi.
Ma’lumot o‘rnida, ushbu tartib 2025-yil 30- iyungacha bo‘lgan qarzdorliklarga tatbiq etilmaydi.
Eslatib o‘tamiz, mazkur tartib 2025-yilning 1-iyulidan chiqindi xizmatlaridan shakllangan qarzdorliklar uchun joriy yilning 1-avgustidan boshlab qo‘llaniladi.
Shu o‘rinda, sanitar tozalash korxonalari chiqindi to‘lovlarini hisoblashda aniqlik va haqqoniylik uchun javobgar hisoblanadi! Agar abonentlarga sanitar tozalash xizmati o‘z vaqtida va sifatli ko‘rsatilmasa ko‘rsatilmagan kunlardagi xizmatlar uchun to‘lovlar qayta hisob-kitob qilinadi.
Hurmatli abonentlar, sizda chiqindilarni boshqarish sohasi va xizmat sifatiga doir taklif va shikoyatlar yuzaga kelganda: Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligining “1205” qisqa raqamiga 24/7 rejimda murojaat qilishingiz mumkin.

С августа абонентам, имеющим задолженность по оплате за вывоз мусора, будет ограничена возможность оплаты за электроэнергию.
В соответствии с Законом Республики Узбекистан №1044 от 7 марта 2025 года «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленные на укрепление платежной дисциплины в сфере оказания услуг по сбору и вывозу отходов», вводится новый порядок с целью усиления дисциплины оплаты за данные услуги.
Согласно новому порядку, до 3-го числа каждого месяца информация о должниках по республике будет передаваться из электронной биллинговой системы Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики «Toza makon» в биллинговую систему АО «Региональные электрические сети».
Затем, до 5-го числа каждого месяца, должникам будет отправляться SMS-уведомление с короткого номера «2100» от АО «Региональные электрические сети». После получения данного уведомления абонентам предоставляется дополнительный 5-дневный срок для погашения задолженности. Существующая задолженность должна быть погашена в указанный срок!
В противном случае, если задолженность не будет устранена в установленный срок, возможность оплаты за электроэнергию будет временно ограничена. Это ограничение будет снято автоматически после погашения задолженности.
Для информации: данный порядок не будет применяться к задолженностям, возникшим до 30 июня 2025 года.
Напоминаем, что этот порядок вступает в силу с 1 августа 2025 года и будет распространяться на задолженности, образовавшиеся после 1 июля 2025 года.
Также подчеркивается, что предприятия санитарной очистки несут ответственность за точность и достоверность начислений за услуги вывоза мусора! Если санитарная услуга не была предоставлена своевременно и качественно, абонентам будет сделан перерасчет за дни, когда услуга не оказывалась.
Уважаемые абоненты! Если у вас возникнут предложения или жалобы, касающиеся сферы управления отходами и качества предоставляемых услуг, вы можете круглосуточно обратиться по короткому номеру «1205» Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.