BMT Malida 100 dan ortiq inson o‘limiga sabab bo‘lgan bosqinni keskin qoraladi
BMT Bosh kotibi Antoniu Gutteresh MALI markazida 100 dan ziyod begunoh fuqarolar o‘limiga sabab bo‘lgan bosqinni qoraladi.
Bosh kotib rasmiy vakili Stefan Dyujarrikning ta’kidlashicha, Gutterish ushbu bosqinga nisbatan norozilik bildirib, malilik fuqarolar, xususan, ayollar va bolalarning o‘limiga olib kelgan xunrezlikni o‘ta mudhish jinoyat deb atagan.
Tanzaniyaning «ZanzibarLeo» nashri xabariga ko‘ra, Bosh kotib Mali hukumatidan mazkur bosqindan jarohatlanganlarga zudlik bilan yordam ko‘rsatishni hamda ushbu jinoyat ortida turganlarga nisbatan chora qo‘llashni talab qilgan.
Eslatib o‘tamiz, qurolli bosqin shu haftada Mali markazida, Mopti viloyatining Sobanou-Kou qishlog‘ida ro‘y bergandi.

ООН осудила нападение в Мали, приведшее к гибели более 100 человек
Генеральный секретарь ООН Антониу Гуттереш осудил нападение, произошедшее в центральном районе Мали, в результате которого погибло более 100 невинных граждан.
По словам официального представителя генсека ООН Стефана Дюжаррика, Гуттереш высказал крайнее недовольство в отношении данного нападения и назвал убийство малийских граждан, среди которых были женщины и дети, тяжелым и недопустимым преступлением.
По информации танзанийского новостного издания «ZanzibarLeo», генсек также потребовал от властей предоставить раненым в ходе инцидента скорейшую помощь и предпринять меры в отношении людей, совершивших это жестокое деяние.
Напомним, что нападение произошло на этой неделе в малийской деревне Собаноу-Коу, находящейся в центральной области Мопти.