Bugun Yangi Toshkent xalqaro aeroportining qurilishiga tamal toshi qo‘yiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-oktyabr kuni Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda Podshohlikning investitsiyalar vaziri Xolid al-Falih hamda qator yetakchi kompaniya va korporatsiyalari vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida Prezident ikki davlat rahbarlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli keyingi yillarda O‘zbekiston-Saudiya ko‘p qirrali sheriklik munosabatlari yuksak darajaga ko‘tarilganini alohida ta’kidladi.
Qo‘shma loyihalarning umumiy portfeli 27 milliard dollardan oshdi. Shu bilan birga, joriy yil boshidan buyon yurtimizda Saudiyaning 2 milliard dollarlik investitsiyalari o‘zlashtirildi. O‘zaro savdo hajmi barqaror oshib bormoqda. Aviaqatnovlar soni haftasiga 60 martadan ortdi.
Bugun ikki mamlakat o‘rtasidagi samarali va uzoq muddatli sheriklikning yana bir yorqin dalili bo‘lgan tarixiy loyiha – yangi Toshkent xalqaro aeroportining qurilishiga tamal toshi qo‘yilishi alohida ta’kidlandi.
- O‘zbekistonning iqtisodiy transformatsiyasiga, uning rivojlanishiga katta hissa qo‘shayotgan saudiyalik hamkorlarimizni biz doim yuksak qadrlaymiz, - dedi Prezident.
So‘ng O‘zbekiston yetakchisi hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib, energetika sohasidagi loyihalar alohida ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Bugungi kunda «ACWA Power» kompaniyasi tomonidan mamlakatimizda 15 milliard dollarlik loyihalar, jumladan, hududlarda shamol va quyosh elektr stansiyalarini qurish, «yashil» vodorodni rivojlantirish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Bunday loyihalarda o‘zimizning ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlaridan keng foydalanish sanoatimiz salohiyati rivojlanishiga xizmat qiladi.
Axborot texnologiyalari va sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi. «Data Volt» kompaniyasi Toshkent shahrida zamonaviy ma’lumotlar markazini tashkil etish loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda. Yangi Toshkent va Buxoroda shunday markazlar qurilishini, shuningdek, Saudiya Arabistoni kompaniyalarining raqamli tashabbuslardagi ishtirokini qo‘llab-quvvatlashga tayyorlik bildirildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston volfram, molibden, magniy, litiy, grafit, titan va boshqa strategik muhim foydali qazilmalarning katta zaxiralariga ega.
Toshkent va Samarqand viloyatlarida «Kelajak metallari texnoparki» tashkil etilib, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Shu munosabat bilan mamlakatimiz yetakchisi saudiyalik investorlarni geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va xomashyoni qazib olishdan tortib, uni qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan barcha jarayonlardagi loyihalarda faol ishtirok etishga taklif etdi.
Infratuzilma sohasida «Miahona» kompaniyasi bilan Farg‘ona va Jizzax shaharlarida oqova suvlarni tozalash, Qoraqalpog‘istonda suv ta’minoti tizimlarini rivojlantirish va nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish loyihalari bo‘yicha muvaffaqiyatli hamkorlik qilinayotgani qayd etildi.
Shuningdek, «Saudi Tabreed» kompaniyasi bilan kommunal sohani rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Prezident Podshohlik kompaniyalarini infratuzilmani modernizatsiya qilish va aholi turmush sifatini oshirishga qaratilgan yangi o‘zaro manfaatli loyihalarda faol ishtirok etishga chaqirdi.
O‘z navbatida, Saudiya Arabistoni yetakchi ishbilarmon doiralari vakillari Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy siyosati, barqaror o‘sishi va qulay investitsiyaviy muhitini yuqori baholab, mamlakatimizda o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada chuqurlashtirish, aniq loyiha va dasturlarni ilgari surish rejalarini bayon qildilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 октября провёл встречу с руководителями ведущих компаний Саудовской Аравии.
В мероприятии приняли участие министр инвестиций Королевства Халид аль-Фалих, главы ведущих компаний
и корпораций, в том числе Acwa Power, Al Muhaidib Group, Vision Invest, Data Volt, Riyadh Cables, AlMajdiah, InterHealth, Saudi Tabreed, AlBawani Holding, Miahona, Pemco и многих других.
В начале встречи глава нашего государства особо подчеркнул, что благодаря совместным усилиям руководителей двух государств за последние годы узбекско-саудовские отношения многопланового партнерства достигли высочайшего уровня.
Совокупный портфель совместных проектов превысил 27 миллиардов долларов. При этом только с начала этого года в нашей стране освоено 2 миллиарда долларов саудовских инвестиций. Уверенно растут объемы взаимной торговли. Частота авиарейсов превысила 60 раз в неделю.
Особо отмечено, что сегодня будет заложен камень в основание исторического проекта – строительства нового международного аэропорта Ташкента, который станет еще одним ярким свидетельством плодотворного и долгосрочного партнерства между двумя странами.
– Мы высоко ценим значимый вклад наших саудовских партнёров в экономическую трансформацию и развитие Узбекистана, – подчеркнул Президент.
Затем лидер Узбекистана обозначил приоритетные направления дальнейшей кооперации, отметив особое значение проектов в сфере энергетики.
Сегодня компания «ACWA Power» осуществляет в нашей стране проекты на 15 миллиардов долларов, включая строительство ветровых и солнечных электростанций в регионах, развитие «зеленого» водорода.
Широкое использование продукции национальных производителей при реализации таких проектов придаст дополнительный импульс развитию промышленного потенциала страны.
Отдельное внимание уделено укреплению взаимодействия в сфере информационных технологий и искусственного интеллекта. Компания «Data Volt» успешно реализует проект по созданию современного дата-центра в Ташкенте. Выражена готовность к поддержке аналогичных центров в Новом Ташкенте и Бухаре, а также участию других саудовских компаний в цифровых инициативах.
Отмечено, что Узбекистан обладает значительными запасами вольфрама, молибдена, магния, лития, графита, титана и других стратегически важных полезных ископаемых. В Ташкентской и Самаркандской областях планируется создание «Технопарка металлов будущего», где будет налажен выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
В этой связи лидер нашей страны предложил саудовским инвесторам активно участвовать в проектах полного производственного цикла – от геологоразведки и добычи сырья до переработки и выпуска готовой продукции.
В области инфраструктуры отмечено успешное сотрудничество с компанией «Miahona» по проектам очистки сточных вод в Фергане и Джизаке, развитию систем водоснабжения и модернизации насосных станций
в Каракалпакстане.
Также достигнуты договоренности с компанией «Saudi Tabreed» по развитию коммунальной сферы.
Президент пригласил компании Королевства к активному участию в новых взаимовыгодных проектах, направленных на модернизацию инфраструктуры и повышение качества жизни населения.
В свою очередь, представители ведущих деловых кругов Саудовской Аравии, высоко оценив экономическую политику, устойчивый рост и благоприятный инвестиционный климат Нового Узбекистана, озвучили планы по дальнейшему углублению взаимовыгодного партнерства и продвижению конкретных проектов и программ в нашей стране.