Do‘konlarga o‘z mahsulotlarini sotish, xaridorlarga esa pullarini iqtisod qilish imkonini beruvchi loyiha «Open Data Challenge 2017» g‘olibi bo‘ldi
«Open Data Challenge 2017» tanlovining g‘olib va sovrindorlari.
Foto: «Inha.uz»
2017-yilning 15-dekabr kuni Toshkent shahridagi INHA universitetida «Open Data Challenge 2017» tanlovining g‘olib va sovrindorlarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
«Open Data Challenge 2017» xakatoni 2017-yilning 30-noyabridan 3-dekabrigacha ikki bosqichda o‘tkazildi.
30-noyabr va 1-dekabr kunlari ro‘yxatdan o‘tgan 400dan ziyod ishtirokchilar mahorat maktablari va seminarlarda ishtirok etdilar. Ushbu tadbirlar davomida ishtirokchilar malakali mutaxassislar yordamida dizayn-fikrlash, jamoalarni shakllantirish, Python tili asosida ma’lumotlarni tahlil etish, «Lean Startup» va «Customer Development» metodologiyasi, blokcheyn va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha bilimlarga ega bo‘ldilar.
2 va 3 dekabr kunlari trening hamda mahorat darslarida olgan bilimlari, ochiq ma’lumotlar asosida o‘z loyihalarini yaratdilar.
Xakaton doirasida 63ta jamoa hakamlar hay’ati e’tiboriga ijtimoiy (47ta loyiha) va biznes (16) loyihalarni havola etishdi.
Hakamlar hay’ati qaroriga ko‘ra, «Ochiq ma’lumotlardan foydalangan holda ishlab chiqilgan eng yaxshi biznes loyiha» nominatsiyasida «SAVE IT» jamoasi (Toshkent shahridagi INHA universitetining talabalari Nasiba Lutfullayeva, Muhayyo Toshpo‘latova, Akbarxon Aminov va Avaz Alimov)  g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
«SAVE IT» jamoasi mobil ilova va Telegram-bot ishlab chiqdi. Mazkur servis foydalanuvchilarga yaroqlilik muddati o‘tib borayotgan tovar va mahsulotlarga beriladigan chegirmalar to‘g‘risida ma’lumot olish imkonini beradi. Loyiha do‘konlarga o‘z mahsulotlarini sotish va xarajatlarni kamaytirish, xaridorlarga esa pullarini iqtisod qilish imkonini beradi.
«Ochiq ma’lumotlardan foydalangan holda ishlab chiqilgan eng yaxshi ijtimoiy loyiha» nominatsiyasida «Umbrella Soft» jamoasi (TATU talabalari Ulug‘bek To‘xtayev, Adizbek Ergashev, Jahongir Ismoilov va Muhriddin G‘ayratov) g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
«Umbrella Soft» jamoasi «MyID» loyihasini taqdim etdi. Loyiha O‘zbekiston fuqarolariga ayrim davlat xizmatlaridan foydalanish hamda Yo‘l harakati xavfsizligi (YHX) jarimalari va kommunal to‘lovlarni amalga oshirish imkonini beradi. Loyiha doirasida ish beruvchi tomonidan tasdiqlanadigan elektron mehnat daftarchasini tatbiq etish ham nazarda tutilgan.
«All Eyez On Me» jamoasi esa «Xakatonning eng innovatsion loyihasi» nominatsiyasida g‘olib deb topildi. Ushbu jamoa a’zolari — Toshkent shahridagi INHA universitetining talabalari Anvar Mo‘minov, To‘rabek G‘aybullayev, Behruz Mirtursinov va Javohir Abduqahhorovlar inson yuzini aniqlaydigan apparat majmuini taqdim etishdi.
Hakamlar hay’atining qaroriga ko‘ra, «alphaZET», «Flyber Entertainment», «Diamond Solutions», «Tag» jamoalari rag‘batlantiruvchi mukofotga sazovar bo‘lishdi.
«Open Data Challenge» — bu ochiq hukumat ma’lumotlariga asoslangan mahsulotlarni tez ishlab chiqish bo‘yicha musobaqa bo‘lib, u O‘zbekiston uchun nisbatan yangi bo‘lgan ochiq ma’lumotlar g‘oyasini targ‘ib etishga qaratilgan.
Xakatonning asosiy vazifasi Ochiq ma’lumotlar portali (data.gov.uz) va O‘zbekiston davlat organlari veb-saytlarida joylashtirilgan hamda xususiy sektor tomonidan taqdim etilgan ochiq ma’lumotlar orasida ijtimoiy va innovatsion ilovalar va xizmatlar yaratishdir.

Награждены победители и призеры Open Data Challenge 2017
15 декабря 2017 года в Университете Инха в г. Ташкенте прошла церемония награждения победителей конкурса Open Data Challenge 2017.
Хакатон Open Data Challenge прошел с 30 ноября по 3 декабря 2017 года в здании вуза. В хакатоне зарегистрировались более 400 человек.
В течение двух первых участники приняли участие в специализированных мастер-классах и семинарах по дизайн-мышлению, принципам командообразования, анализу данных и основы машинного обучения на языке Python, методологии Lean Startup и Customer Development, блокчейн и т.д. В рамках конкурса участники ознакомились с Целями устойчивого развития (ЦУР) и постарались использовать знания по ЦУР во время создания своих проектов.
2 и 3 декабря участники на базе полученных знаний на тренингах и рекомендаций менторов разрабатывали общественно-полезные проекты на базе открытых данных.
В рамках хакатона 63 команд представили на суд жюри социальные (47 проектов) и бизнес проекты (16 проектов).
Согласно решению жюри, команда SAVE IT стала победителем в номинации «Лучший бизнес проект на основе открытых данных». Члены команды Насиба Лутфуллаева, Мухайё Ташпулатова, Акбархон Аминов и Аваз Алимов являются студентами Университета Инха в г. Ташкенте.
Команда SAVE IT разработала мобильное приложение и Telegram-бот. Данный сервис позволяет пользователем получать информацию о скидках на товары с выходящим сроком годности. Проект позволит магазинам продать свои продукты и уменьшит расходы и отходы, а потребителям сэкономит деньги.
В номинации «Лучший социальный проект на основе открытых данных» победила команда Umbrella Soft в составе Улугбека Тухтаева, Адизбека Эргашева, Джахонгира Исмоилова и Мухриддинна Гайратова. Все они являются студентами Ташкентского университета информационных технологий (ТУИТ).
Команда Umbrella Soft представила проект MyID. Проект позволяет гражданам Узбекистана получать некоторые государственные услуги и оплачивать коммунальные платежи и штрафы ГАИ. В рамках проекта также предлагается ввести электронную трудовую книжки с возможностью верификации со стороны работодателя.
Команда All Eyez On Me стала победителем в номинации «Самый инновационный проект хакатона». Студенты Университета Инха в г. Ташкенте Анвар Муминов, Турабек Гайбуллаев, Бехруз Миртурсинов и Жавохир Абдукаххоров представили аппаратный комплекс по распознанию лиц.
В соответствии с решением жюри, команды alphaZET, Flyber Entertainment, Diamond Solutions и Tag получили поощрительные призы.
Первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олимжон Умаров, Резидент-координатор ООН и Постоянный представитель Программы развития ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер, глава отдела политики и общественной дипломатии Посольства Великобритании в Ташкенте Джо Бидсуорт и Ректор Университета Инха в г. Ташкенте Сарвар Бабаходжаев поздравили и наградили победителей и призеров Хакатона Open Data Challenge.
Хакатон Open Data Challenge ежегодно проводится с целью популяризации идеи открытых данных в Узбекистане и привлечения внимания разработчиков и широкой общественности к этой сравнительно новой для Узбекистана области знаний.
Задача Хакатона — создание общедоступных социально значимых или инновационных приложений и сервисов на основе открытых данных, доступных на Портале открытых данных (data.gov.uz) и официальных веб-сайтах государственных органов Узбекистана, а также данных предоставленных частным сектором.