Inson organlari savdosi bilan shug‘ullangan jinoiy guruh fosh etildi
Davlat xavfsizlik xizmati hamda Ichki ishlar vazirligi xodimlari tomonidan olib borilgan tezkor-qidiruv tadbirlari davomida inson organlari va to‘qimalari savdosi bilan shug‘ullangan uyushgan jinoiy guruh fosh etildi.
Toshkent shahri va Toshkent, Farg‘ona, Buxoro hamda Qashqadaryo viloyatlarida yashovchi 12 nafar fuqarodan iborat jinoiy guruh ijtimoiy tarmoqlar orqali buyrak va jigar kasalliklaridan aziyat chekayotgan bemorlarni topib va sog‘lom fuqarolarni mo‘may pul zvaziga o‘z organini sotishga qiziqtirib, chet eldagi tanishlari yordamida shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarni qalbakilashtirish orqali ularni go‘yoki qarindosh sifatida ko‘rsatib, qo‘shni davlatlardan biridagi xususiy klinikada jarrohlik amaliyotlarini amalga oshirishgan.
Uyushgan jinoiy guruhning 2023-2025 yillardagi faoliyati davomida 32 nafar bemorga buyrak yoki jigar to‘qimalari ko‘chirib o‘tkazilgan.
O‘z navbatida, bemorlardan olingan katta miqdordagi pul mablag‘larining ma’lum bir qismi operatsiya uchun xususiy klinikaga hamda donorlarga berilgan, qolgani esa o‘zaro taqsimlangan.
Shuningdek, jarrohlik amaliyotidan keyin sog‘liqlarida ijobiy o‘zgarish bo‘lmagan bemorlarga og‘riqni qoldirish maqsadida jinoiy guruh tomonidan kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalari qimmat narxlarda sotilgan.
Uyushgan jinoiy guruh a’zolariga nisbatan Jinoyat Kodeksining 133-1 (inson a’zolarini va (yoki) to‘qimalarini olish hamda transplantatsiya qilish shartlarini va (yoki) tartibini buzish), 228 (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish), 246 (kontrabanda) va 273 (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazish) -moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borildi.

В Узбекистане раскрыта преступная группа, занимавшаяся торговлей человеческими органами.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий, проведённых сотрудниками Службы государственной безопасности и Министерства внутренних дел, была разоблачена организованная преступная группа, занимавшаяся торговлей человеческими органами и тканями.
Преступная группа, состоявшая из 12 граждан, проживающих в городе Ташкент, а также в Ташкентской, Ферганской, Бухарской и Кашкадарьинской областях, через социальные сети находила пациентов с заболеваниями почек и печени и уговаривала здоровых людей за крупные суммы денег продать свой орган. С помощью знакомых за рубежом они подделывали удостоверяющие личность документы, представляя доноров как родственников, и организовывали проведение операций в частной клинике в одной из соседних стран.
В период деятельности группы в 2023–2025 годах было проведено пересаживание почек или тканей печени 32 пациентам.
Часть крупных денежных сумм, полученных от пациентов, передавалась частной клинике и донорам, а оставшаяся распределялась между участниками группы.
Кроме того, пациентам, у которых после операции не наблюдалось улучшения здоровья, члены преступной группы продавали по завышенным ценам сильнодействующие лекарственные средства для снятия боли.
В отношении участников организованной преступной группы было возбуждено уголовное дело по статьям 133-1 (нарушение условий и/или порядка изъятия и трансплантации органов или тканей человека), 228 (изготовление, подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков), 246 (контрабанда) и 273 (незаконное изготовление, приобретение, хранение, а также иные действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их незаконный сбыт) Уголовного кодекса. Ведётся следствие.
В настоящее время уголовное дело направлено в суд для рассмотрения.
«Уважаемые граждане, если вы пострадали от этой преступной группы или других лиц в подобных случаях, просим сообщить об этом в ближайшие органы внутренних дел или по номеру 102», — говорится в сообщении.