Farg‘onada 16 yoshli sinfdoshlar talonchilik qilishdi
IIV huzuridagi Tergov departamenti xabariga ko‘ra, ular yo‘l chetida tanish qizi bilan gaplashib turgan voyaga yetmagan 17 yoshli Doniyorbek A. ni bir necha marotaba chaqirishadi. Uni zo‘rlik bilan avtomashinaning oldiga olib kelib, egnida bo‘lgan kamzulining chap cho‘ntagidagi narxi 4.100.000 so‘mlik «Samsung A-31» rusumli telefon apparatini ochiqdan-ochiq talon-toroj qilib, hodisa joyidan yashirinishadi.
Olib borilgan tergovga qadar tekshiruv harakatlari natijasida mazkur jinoyatni voyaga yetmagan 16 yoshli Raxmatillo N., sinfdoshlari Husanboy T., Muhammadali M., Muhammadsodiq S. va Xayrullo T. lar bilan sodir etganliklari ma’lum bo‘ldi.
Ular Marg‘ilon shahar Baraka ko‘chasida yashovchi fuqaro Bekzod A. ga tegishli bo‘lgan «Spark» rusumli avtomashinani 1 soatga 50.000 so‘m evaziga ijaraga olib, hech qanday hujjatlarsiz ushbu avtomashinani boshqarishgan hamda fuqaro Doniyorbek A.ga tegishli bo‘lgan «Samsung A-31» rusumli uyali telefon apparatini Marg‘ilon shahar yashovchi Sardor K.ga uyali telefon apparatining hujjatlari yonib ketganligini aytib, 1.500.000 so‘m evaziga sotib yuborishgan. Ushbu «Samsung A-31» rusumli telefon apparati Sardor K. dan ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirilib olingan.
Mazkur holat yuzasidan voyaga yetmagan Raxmatillo N., Husanboy T., Muhammadali M., Muhammadsodiq S. va Xayrullo T. larga nisbatan  O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi «v» bandi (talonchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Shuningdek, «Spark» rusumli avtomashinasini hech qanday tegishli hujjatlarsiz ijaraga berish bilan shug‘ullanib kelgan Marg‘ilon shahrida  yashovchi Bekzod A.ning xatti-harakatlariga huquqiy baho berish yuzasidan tegishli choralar ko‘rilmoqda.

Пятеро 16-летних школьников обокрали 17-летнего парня
5 февраля в 13:30 часов пятеро неизвестных лиц, проезжая по махалле Янгитурмуш расположенной в Алтыарыкском районе, на автомобиле «Spark», увидев несовершеннолетнего (17 лет) Дониёрбека А., который разговаривал со своей знакомой девушкой около дороги, ссылаясь на то что тот не обратил внимание на их зов подойти к ним, применив насилие завладели его мобильным телефоном марки «Samsung A-31» стоимостью 4.100.000 сум после чего скрылись в неизвестном направлении. Об этом сообщила пресс-служба Следственного департамента.
В ходе проведенной доследственной проверки было установлено, что данное преступление совершил несовершеннолетний (16 лет) Рахматилло Н. вместе со своими одноклассниками Хусанбоем Т., Мухаммадали М., Мухаммадсодиком С. и Хайруллой Т., арендовав автомобиль «Spark» в у Бекзода А. на 50.000 сумов за 1 час. После чего управляя им без каких-либо соответствующих документов, открыто завладели мобильным телефон потерпевшего и продали жителю города Маргилана за Сардора К. за 1.500.000 сум, приведя ему доводы то, что документы на данный телефон сгорели. В последующим данный телефон в качестве вещественного доказательства был изъят у Сардора К.
По данному факту в отношении вышеуказанных несовершеннолетних лиц возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 2 статьи 166 (грабёж) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время даётся правовая оценка действиям жителя города Маргилана Бекзода А., который занимался дачей аренды автомобиля «без соответствующих документов».