«Gazimiz uchta O‘zbekistonni boqa oladi» — Alisher Sultonov
Hozirgi gaz hajmi uchta O‘zbekiston uchun yetarli, deya ma’lum qildi energetika vaziri Alisher Sultonov. U aholi energiya manbalariga oqilonalik bilan munosabatda bo‘lishi zarurligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 95 million aholisi bo‘lgan va ishlab chiqarish rivojlangan Turkiya ham, 35 million aholisi bo‘lgan O‘zbekiston ham yiliga 45 milliard kubometr gaz iste’mol qiladi, deb yozmoqda «Gazeta.uz».
O‘zbekiston energetika vaziri Alisher Sultonov «Amerika ovozi»ga bergan intervyusida energetika resurslaridan oqilona va samarali foydalanish bo‘yicha mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi.
Vazir ayrim hududlarga gaz quvurlari yotqizilgan taqdirda ham gaz yetib bormasligi, boisi bosim yo‘qligini ta’kidladi.
«Quvur kelgani bilan gaz kelmaydi. Chunki bosim yo‘q miqdor bo‘lgani bilan. Bu — tizimli muammo. Iqtisodiyot nuqtai nazaridan ham, mentalitet, dunyoqarash nuqtai nazaridan ham», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yaqinda yirik turk kompaniyasi rahbari bosh vazir Abdulla Aripovga O‘zbekistonda gaz bilan bog‘liq katta muammolar mavjudligini ma’lum qilgan.
«U shunday deyapti: «Turkiya davlatida ishlab chiqarish, sanoat rivojlangan, bularning barchasi energiya resurslarini talab qiladi. Bizning aholimiz 95 million. Ularning ham yashashi yaxshi, hech kim qishda sovuqda o‘tirmaydi. Biz 95 million aholi va rivojlangan sanoat bilan yillik 45 mlrd kub metr gaz iste’mol qilsak, O‘zbekiston 35 million aholi bilan 45 mlrd kub metr gaz iste’mol qilmoqda», — deya turkiyalik tadbirkorning so‘zlarini keltirdi energetika vaziri.
Alisher Sultonovning ta’kidlashicha, hozirgi kundagi mavjud gaz zaxiralari: «Uchta O‘zbekistonni boqa oladi».
«Shuning uchun «energosamaradorlik» bizning yillar davomidagi asosiy shiorimiz bo‘lishi kerak. Eng asosiy islohotimiz, bu — energiya tejamkorligi. Bu narsani kichkina bolachaning miyasiga: tishingni tozalayotganda suvni o‘chirib qo‘y, xonadan chiqayotgan chiroqni o‘chir, kabilarni singdirib qo‘ysak… Oddiy misollar. Chunki buning ichida juda ham ko‘p narsa bor. Buning ichida ishlab chiqarishning ham energotejamkorligi bor. Hozirgi kunda 90 foiz, mayli 70 foiz ishlab chiqarishda energotejamkorlikka javob bermaydigan uskunalar o‘rnatilgan, eski-eski. O‘shani hozir modernizatsiya qiladigan bo‘lsak, yangisini quradigan bo‘lsak, 2−3−4 barobargacha energiyani kam ishlatadi. Bu jarayon boshlandi», — dedi u.

«Наш газ сможет прокормить три Узбекистана» — Алишер Султанов
Министр энергетики Узбекистана Алишер Султанов в интервью America Ovozi (VoA) высказался по поводу бережного отношения к энергетическим ресурсам в стране и их эффективного использования. Об этом пишет «Газета.uz».
Глава Минэнерго заявил, что в некоторых районах газопровод, даже если его проложить, не сможет доставить газ, поскольку отсутствует давление.
«Потому что нет давления, хоть и есть объёмы. Это системная проблема с точки зрения экономики, менталитета, мировоззрения», — подчеркнул он.
По его словам, недавно руководитель крупной турецкой компании на встрече с премьер-министром Абдуллой Ариповым заявил, что у Узбекистана имеются большие проблемы с газообеспечением.
«У премьер-министра есть привычка, он тут же попросил его сесть и рассказать об этом. «Как раз здесь сидит ответственный человек» (имеется в виду Алишер Султанов — ред.). Тот указал, что Турция развития страна с развитым производством, промышленностью. Он говорит: «Да, это требует энергоресурсов. У нас 95-миллионное население. Они хорошо живут, никто зимой не остаётся в холоде. Если у нас внутреннее потребление составляет 45 млрд кубометров газа в год, то в Узбекистане с 35-миллионым населением составляет 45 млрд кубометров газа», — привёл слова турецкого предпринимателя министр энергетики.
Алишер Султанов отметил, что текущих объёмов голубого топлива достаточно для обеспечения страны газом: «Наш газ сможет прокормить три Узбекистана».
«Поэтому „энергоэффективность“ должна стать нашим основным лозунгом в ближайшие годы. Самая главная реформа — энергосбережение. Если начнём это объяснять начиная с маленьких детей, прививать это в их головы: „выключать воду во время чистки зубов“, „отключать свет при выходе из комнаты“. Это простые примеры. Внутри этого есть многое, в том числе энергосбережение при производстве, потому что на 90%, хорошо, на 70% предприятиях установлено оборудование, не отвечающее требованиям энергоэффективности. Если мы будем модернизировать, устанавливать новое [оборудование], то сможем до 2−3−4 раз снизить потребление энергоресурсов. Этот процесс начался», — заявил он.
Министр считает большой ошибкой тот факт, что Узбекистан до недавнего времени не использовал возможности возобновляемых источников энергии.