Raqobat qo‘mitasi ijtimoiy tarmoq orqali «Tanqid uchun jarima undirilishi qonuniymi? » mazmunida qoldirilgan murojaatni o‘rganib, rasmiy munosabat bildirdi.
Unga ko‘ra, «Golden House» uylariga xaridor bo‘lib borgan iste’molchi o‘z tashabbusi bilan shartnomani bekor qilsa, qurilish tashkiloti to‘langan mablag‘ning yoki shartnoma qiymatining 10 foizi miqdoridagi summani jarima sifatida ushlab qolishi, shuningdek, mijozlar bu quruvchi firma ustidan shikoyat qilgan taqdirda korxonaning ishchanligi obro‘siga putur yetkazilgan deya yana unga jarima qo‘llanishi holatlari o‘z tasdig‘ini topgan.
«Ko‘p qavatli uydan xonadon xarid qilish shartnomasi shartlarida iste’molchi o‘z tashabbusi bilan shartnomani bekor qilgan taqdirda hamda ushbu kompaniya faoliyatiga nisbatan norozilik bildirib  OAV, tegishli idora va tashkilotlarga murojaat qilinishiga ham shartnoma qiymatining 10 foizi miqdoridagi summani jarima sifatida ushlab qolinishi iste’molchi huquqlarini cheklab qo‘yadigan shartlardan biri ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Yuqoridagilarga ko‘ra, Raqobat qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi «Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida»gi Qonunining 4, 6, 21 va 23-moddalari talablari asosida «Golden House Property Group» MChJga qonun buzilishi holatlarini ixtiyoriy ravishda bartaraf etish choralarini ko‘rishi yuzasidan belgilangan tartibda ko‘rsatma berildi», – deyiladi Qo‘mita munosabatida.
Shu bilan birga, «Tadbirkorlik faoliyati erkinliklari kafolatlari to‘g‘risida»gi qonunning 9-moddasiga asosan, tadbirkorlik faoliyati sub’yektlari raqobat to‘g‘risidagi va iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish haqidagi qonunchilik talablariga rioya etishi shart ekanligi eslatilmoqda.

В Ташкенте девелоперская компания Golden House Property Group MCHJ установила в своих договорах условия, ограничивающие права потребителей. Об этом сообщил Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
В социальных сетях вызвало широкое обсуждение обращение под заголовком «Законно ли взыскивать штраф за критику?». В нём отмечалось, что если потребитель расторгает договор по собственной инициативе, строительная организация оставляет за собой право удержать штраф в размере 10% от внесённой суммы или общей стоимости договора, а также налагает штраф в случае, если клиент пожалуется на компанию, нанося ущерб её деловой репутации.
«Проведённое комитетом изучение показало, что включение в договор условий, согласно которым при расторжении по инициативе потребителя или при выражении им недовольства деятельностью компании в СМИ и государственных органах удерживается штраф в размере 10 % от стоимости договора, ограничивает права потребителя», — говорится в сообщении комитета.
В связи с этим комитет, руководствуясь статьями 4, 6, 21 и 23 закона «О защите прав потребителей», выдал компании Golden House Property Group MCHJ предписание устранить выявленные нарушения в добровольном порядке.