Gran-pri — Madridga yo‘llanma! Toshkentda Open Data Challenge tanlovi o‘tkaziladi
Joriy yilning 30-noyabridan 2-dekabriga qadar poytaxtimizda Open Data Challenge-2018 (Xakaton) — ochiq ma’lumotlardan foydalangan holda ilovalar ishlab chiqish bo‘yicha an’anaviy tanlov bo‘lib o‘tadi. Bu haqda AKT vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Tanlov O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi va qo‘llab-quvvatlashi ostida «Elektron hukumat» tizimini rivojlantirish markazi, Toshkent shahridagi Inha universiteti, YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari kordinatori, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakilligi, Jahon bankining Toshkentdagi vakilligi tomonidan tashkil qilinmoqda.
Tanlov hamkorlari – «UZINFOCOM» MChJ yagona integratori, «Xabar» gazetasi va «ICT News», «InfoCOM.UZ» jurnallari.
Open Data Challenge tanlovida ishtirokchilar ochiq ma’lumotlardan foydalanib, aniq belgilab berilgan muddat ichida abstrakt g‘oyalarni yangi veb yoki mobil xizmatlarning tajriba namunalariga yoki alfa-ko‘rinishlariga keltirishadi.
Uch kun davomida Open Data Challenge-2018 ishtirokchilari jamiyatning barcha jabhalari – moliya, transport, ta’lim, axborot texnologiyalari, sog‘liqni saqlash, ekologiya va boshqa yo‘nalishlarda foydali bo‘lgan yangi loyihalarni taqdim etadilar.
Open Data Challenge-2018 tanlovida ishtirok etish bepul. Faqatgina qatnashchilar ro‘yxatdan o‘tishi talab etiladi. Tashkilotchilar ishtirokchilarni internet bilan ta’minlab, ishlash uchun qulay sharoit yaratib berishadi.
Xakaton natijalari bo‘yicha quyidagi nominatsiyalarda g‘olib va sovrindorlar aniqlanadi.
- «Aqlli shahar» uchun ochiq ma’lumotlarga asoslangan eng yaxshi loyiha (mobil yoki veb-ilova);
- Ochiq ma’lumotlarga asoslangan eng yaxshi biznes loyiha (mobil yoki veb-ilova);
- Ochiq ma’lumotlarni generatsiyalash (transformatsiyalash) buyicha eng yaxshi loyiha (mobil yoki veb-ilova).
Shunday qilib, mobil va veb-ilovalar tadbirning moddiy mahsuli bo‘ladi. Loyihalarni ishlab chiqishdan tashqari, Xakaton doirasida dasturchilar uchun ochiq ma’lumotlar bilan ishlashga oid treninglar bo‘lib o‘tadi.
Xakaton natijalariga ko‘ra birinchi, ikkinchi va uchinchi o‘rinni olgan ishtirokchilar qimmatbaho sovrinlar bilan taqdirlanadi.
Bu yilgi tanlovda Gran-pri ham ko‘zda tutilgan – eng yaxshi deb topilgan jamoa Madrid shahridagi (Ispaniya) Xalqaro konferensiyaga yo‘llanma oladi. Gran-pri sohibi Ekspert hakamlar tomonidan uch yo‘nalishda birinchi o‘rinni olganlar orasidan tanlab olinadi.
Tanlovda ishtirok etish uchun quyidagi havola bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tish lozim: https://data.gov.uz/ru/challenge/register.
Shunindek, Facebook tarmog‘idagi https://www.facebook.com/OpenDataChallenge/ sahifasida ham kerakli ma’lumotlar taqdim etilgan.

Гран-при — поездка в г. Мадрид! В Ташкенте пройдет конкурс Open Data Challenge
30 ноября – 2 декабря 2018 года в Ташкенте пройдет ежегодный конкурс по разработке приложений с использованием открытых данных – Open Data Challenge 2018 (Хакатон).
Инициатор – Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Организаторы – Центр развития системы «Электронное правительство», Университет Инха в Ташкенте, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Представительство Программы развития ООН в Узбекистане, Представительство Всемирного банка в Ташкенте.
Партнерами Хакатона выступают – ООО Единый интегратор «UZINFOCOM», газета «Xabar» и журналы «ICT News», «InfoCOM.UZ».
Open Data Challenge – это конкурс, на котором команды программистов соревнуются в быстрой разработке продуктов на основе открытых государственных данных. Open Data Challenge отличает то, что команды должны действовать в жестко ограниченные сроки: в течение двух суток абстрактные идеи превращаются в прототипы или альфа-версии новых веб и мобильных сервисов.
В результате интенсивной трехдневной работы участники Open Data Challenge 2018 подготовят новые общественно-полезные проекты, в различных сферах жизни: финансы, транспорт, образование, здравоохранение, экология и др. Таким образом, материальным результатом мероприятия станут мобильные и веб-приложения, различные устройства.
Помимо разработки проектов, в рамках Open Data Challenge 2018 состоятся мастер-классы и тренинги для программистов по работе с открытыми данными.
Основное условие – прототип продукта (приложение, сервис) должен быть целиком и полностью создан во время проведения мероприятия и не являться развитием уже существующего продукта. При этом допускается использовать предыдущие наработки, библиотеки и модули при условии создания в рамках конкурса добавленной ценности с использованием этих компонентов. Участие в Open Data Challenge 2018 бесплатное для всех, однако, требуется регистрация. Организаторы обеспечат участников интернетом и рабочей атмосферой.
По результатам Хакатона будут определяться победители и призеры в следующих трех номинациях:
- Лучший проект для «Умного города» на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение, бот для мессенджеров или социальных сетей);
- Лучший бизнес проект на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение, бот для мессенджеров или социальных сетей);
- Лучший проект по генерированию (трансформации) открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение).
Команды, занявшие первое, второе и третьи места по результатам Хакатона, будут награждены ценными призами и подарками на церемонии награждения.
Конкурсом предусмотрен Гран-при – поездка на Международную Конференцию в г. Мадрид (Испания). На получение Гран-при может претендовать только одна команда, которая будет определена Экспертным жюри из числа команд, занявших первые места по трем номинациям.