Jinsiy axloqsizlikka qo‘l urgan o‘qituvchi va uning sheriklariga sud hukmi o‘qildi
Toshkent shahri, Mirobod tumanida jismoniy tarbiya o‘qituvchisi va uning sheriklari 8-sinf o‘quvchisi bilan jinsiy aloqa qilgani haqida xabar ijtimoiy tarmoqlarda muhokamalarga sabab bo‘lgan edi.
11 noyabr kuni, jinoyat ishlari bo‘yicha Mirobod tuman sudida sudlanuvchilar A. X., B. G. va M. M. ga nisbatan jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha yopiq sud jarayoni nihoyasiga yetdi va sud hukmi e’lon qilindi.
E’lon qilingan sud hukmiga ko‘ra A. X. Jinoyat kodeksining 128-moddasi (o‘n olti yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilish) 2-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 4 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi; B. G. va M. M. Jinoyat kodeksining 128-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, ularning har biriga 2 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
«Qonunchilik talablariga muvofiq ushbu hukmdan norozi taraflar hukm e’lon qilingan kundan e’tiboran yigirma sutka ichida, sudlanganlar va jabrlanuvchining qonuniy vakili esa hukm nusxasini olgan kundan e’tiboran shu muddat ichida Toshkent shahar sudi apellyasiya sudlov hay’atiga shikoyat berishi yoki protest bildirishi mumkinligi ma’lum qilinadi», deyiladi Toshkent shahar sudlari kanali xabarida.

Суд огласил приговор в отношении учителя физкультуры и его сообщников, совративших восьмиклассницу
В Ташкенте суд огласил приговор в отношении учителя физкультуры и его друзей, совративших восьмиклассницу. Об этом сообщила Ирина Матвиенко, основательница проекта против насилия в Узбекистане NeMolchi.uz.
Решением суда учитель физкультуры А.Х. приговорен к четырем годам лишения свободы по пункту «а» части 2 статьи 128 Уголовного кодекса, его сообщники — Б.Г. и М.М. приговорены к двум годам лишения свободы по части 1 статьи 128.
«Мама девочки и адвокаты будут дальше бороться за справедливость, потому что мужчин осудили по 128 статье УК РУз, которая предполагает добровольное вступление в половую связь со стороны несовершеннолетней. Они будут добиваться, чтобы этих людей осудили по статье 118 УК РУз, за групповое изнасилование», — сказала Ирина Матвиенко.
Напомним, вопиющий случай произошел весной этого года в Мирабадском районе Ташкента. Учитель физкультуры с двумя друзьями затеяли с 14-летней школьницей игру в «бутылочку», после чего в качестве проигрыша потребовали от неё вступить с ними в половую связь. В результате трое мужчин изнасиловали девочку.
В ходе уголовного дела, возбужденного по данному факту, двое граждан, привлеченных в качестве подозреваемых, пытались скрыться от следствия.