15-20 dekabr kunlari Buyuk Britaniyaning Porsmut shahrida Relativistik Astrofizika bo‘yicha 30-Texas Simpoziumi bo‘lib o‘tdi. Toshkentdagi Inha universiteti professori Farrux Atamurotov simpoziumda «Qora tuynuk soyasi» mavzusidagi ma’ruzasi bilan so‘zga chiqdi.
«Qora tuynukning optik xususiyatlari va fazoviy-vaqtinchalik tuzilishini o‘rganish, umumiy nisbiylik nazariyasi va boshqa tortishish nazariyalarining yangi sinovlarini yaratish hozirgi zamon relyativistik astrofizikasining muhim vazifalaridan biridir. Qora tuynuk soyasini nazariy o‘rganish tortishish modellarini sinash va tortishish xususiyatlarini tushunishda muhim vosita bo‘lib xizmat qiladi», - deya tushuntirdi professor Atamurotov.
Simpozium yakunida professor Porsmut universiteti Kosmologiya va Gravitatsiya instituti direktorining o‘rinbosari, professor Devid Bekon bilan hamkorlik o‘rnatish masalalarini muhokama qildi.
Mazkur simpozium astrofiziklar va kosmologlarning har ikki yilda o‘tkaziladigan eng yirik xalqaro konferensiyalaridan biri bo‘lib, avvalgi uchrashuvlar 2017 yilda Keyptaun va 2015 yilda Jenevada bo‘lib o‘tgan. Oldingi uchrashuvlar an’anasiga ko‘ra, 30-chi Texas simpoziumi relativistik astrofizika, shu jumladan tortishish, kosmologiya, tortishish to‘lqinlarida ko‘plab masalalarni qamrab oldi.

Профессор Университета Инха в Ташкенте выступил на 30-м Техасском симпозиуме по релятивистской астрофизике
15-20 декабря в историческом приморском городе Портсмут (Великобритания) прошел 30-й Техасский симпозиум по релятивистской астрофизике. Профессор Университета Инха в Ташкенте Фаррух Атамуротов выступил на симпозиуме с работой «Тень вращающейся черной дыры».
«Исследование оптических свойств и пространственно-временной структуры черной дыры и создание новых тестов общей теории относительности и других теорий гравитации в настоящее время являются одной из важнейших задач современной релятивистской астрофизики. Теоретическое изучение тени черной дыры дает важный инструмент для построения тестов гравитационных моделей и понимания фундаментальных свойств гравитации», - пояснил профессор Атамуротов.
По итогам симпозиума профессор Атамуротов провел встречу с заместителем директора Института космологии и гравитации, профессором Портсмутского университета Дэвидом Бэконом. Переговоры завершились намерением организовать встречу между ответственными сотрудниками Университета Инха в Ташкенте и Портсмутского университета.
Симпозиум является одной из крупнейших международных конференций для астрофизиков и космологов, проводимых каждые два года, причем предыдущие встречи проводились в Кейптауне в 2017 году и в Женеве в 2015 году. В соответствии с традицией предыдущих встреч, 30-й Техасский симпозиум охватил широкий круг вопросов в релятивистской астрофизике, включая гравитацию, космологию, гравитационные волны.