Artritda og‘riqni kamaytiruvchi oziq-ovqat mahsulotlari
Osteoartrit — surunkali bo‘g‘imlar yallig‘lanishida og‘riq qoldiruvchi va maxsus mashqlarga ko‘rsatma beriladi. Ammo parhez ham yordam berishi mumkin. Bu haqda Amerika pensionerlar jamiyati (AARP) ekspertlari ma’lum qilishdi.
Losos tarkibida omega-3 yog‘ kislotalari bo‘lib, yallig‘lanishni kamaytiradi. Bundan tashqari, Amerika kardiologlar assotsiatsiyasi uni haftasiga ikki marta iste’mol qilishni tavsiya etadi. Baliqlar o‘rniga chia urug‘ini yesa ham bo‘ladi.
Birinchi siqilgan zaytun yog‘i ham yallig‘lanishni kamaytirishga yordam beradi. Uning tarkibida ham dorilarga o‘xshab ta’sir o‘tkazuvchi yallig‘lanishga qarshi nosteroid moddalar mavjud.
Gilos, malina va chernika tarkibida antotsianlar va antioksidantlar mavjud bo‘lib, ular og‘riqni yengillashtiradi. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, sarimsoq tos-son bo‘g‘imi osteoartriti xavfini kamaytirishi mumkin.
Ismaloq va karam tarkibida sog‘lom tog‘ay uchun zarur bo‘lgan K vitamini mavjud. Ba’zi olimlarning fikricha, K vitamini kalsifikatsiya (qattiqlashish)ning oldini oladi.

Названы смягчающие боль от артрита продукты
При остеоартрите— хроническом воспалении суставов — показаны обезболивающие и специальные упражнения. Но также может помочь диета. Об этом рассказали эксперты Американской организации пенсионеров (AARP).
Лосось содержит жирные кислоты омега-3 и снижает воспаление. Его рекомендует употреблять и Американская кардиологическая ассоциация — два раза в неделю. Заменить рыбу можно семенами чиа.
Оливковое масло первого отжима тоже помогает снизить воспаление. И в нём содержится вещество, действующее аналогично нестероидным противовоспалительным препаратам.
В вишне, малине и чернике есть антоцианы и антиоксиданты, они полезны для снятия болей. Также исследования показывают, что чеснок способен снизить риск проявления остеоартрита тазобедренного сустава.
Шпинат и капуста содержат витамин К, необходимый для здоровых хрящей. Некоторые учёные считают, что витамин К предотвращает кальцификацию (затвердевание).