Oqqo‘rg‘ondagi maktab-internat mansabdor shaxslari ustidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Toshkent viloyati prokuraturasi tomonidan Oqqo‘rg‘on tumanidagi 78-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati faoliyati o‘rganilib, tekshirilganda o‘ta qo‘pol qonunbuzilishi holatlari qayd etildi. Bu haqda viloyat prokuraturasi saytida xabar berildi.
Tekshirishda aniqlanishicha, maktab-internat mansabdor shaxslari uzoq yillar davomida ko‘zbo‘yamachilikka yo‘l qo‘yib, yuqori turuvchi instansiyalarga ta’lim-tarbiya muassasasidagi haqiqiy ahvol haqida noto‘g‘ri ma’lumot berib kelishgan.
Xususan, tekshirish vaqtida maktab-internatda sanitariya-gigiyena qoidalariga umuman rioya qilinmaganligi ma’lum bo‘ldi.
Masalan, maktabgacha ta’lim guruhlari uchun alohida yotoqxonalar tashkil etilmagan, yotoqxonada yashovchi bolalarga yuvinish uchun sharoitlar yaratilmagan, hattoki ta’lim muassasasining 33 nafar xodimlari tibbiy ko‘rikdan o‘tmasdan faoliyat ko‘rsatib kelishgan.
Achinarlisi, ko‘p yillardan buyon maktab-internat yotoqxonasida mavjud hojatxona nosoz holda bo‘lib, bolalar undan sanitariya-gigiyena talablariga zid ravishda foydalanib kelayotganligi hamda zararsizlantiruvchi eritmalar ta’minoti yo‘qligi natijasida bir qancha tarbiyalanuvchilar teri-tanosil kasalliklariga chalingan.
Ta’lim muassasasining mansabdor shaxslari tomonidan ushbu kasalliklarni erta aniqlash va bolalar kasallanishining oldini olish choralari ko‘rilmasdan, aksincha, noto‘g‘ri davolash ishlari o‘tkazilib, tibbiy me’yorlarga mos bo‘lmagan muolajalar olib borilgan.
Bundan tashqari, muassasada ta’lim-tarbiya ishlari o‘z holiga tashlab qo‘yilishi oqibatida noma’lum shaxslar tomonidan ta’lim muassasasining 16 yoshga to‘lmagan tarbiyalanuvchilari g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga jalb qilingan.
Shuningdek, muassasa rahbariyatining beparvoligi oqibatida ta’lim muassasasining 16 yoshli boshqa bir tarbiyalanuvchisi I.Sokolovning bir yarim oydan buyon dars mashg‘ulotlariga qatnashmasdan bedarak yo‘qolganligi haqida huquqni muhofaza qiluvchi organlariga xabar berilmagan.
Yuqoridagi holatlar yuzasidan maktab-internat mansabdor shaxslari va boshqa shaxslarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Прокуратура Ташобласти выявила грубые нарушения прав детей в школе-интернате
Правоохранительный орган Ташкентской области провел проверку деятельности специализированной школы-интерната №78 Аккурганского района, в ходе которой были выявлены факты нарушения законности. Об этом сообщается на сайте прокуратуры.
Так, на момент проверки выявлены грубые факты нарушения санитарно-гигиенических норм, в том числе 33 сотрудника школы-интерната к дню проверки не прошли медицинское обследование, в общежитии не имелись условия для умывания детей, не созданы отдельные общежития для воспитанников дошкольного образования, отсутствовали дезинфицирующие средства.
Долгие годы не предпринимались меры по устранению неполадок в туалете общежития, что привело к его использованию с нарушением санитарно-гигиенических правил, что впоследствии привело к заболеванию некоторых воспитанников кожно-венерическими заболеваниями.
При этом должностными лицами не предпринимались меры по раннему выявлению и лечению данных заболеваний, а напротив, проводились неправильные курсы лечения.
Кроме того, образовательно-воспитательные работы в школе-интернате были пущены на самотек, что привело к тому, что некоторые воспитанницы в возрасте до 16 лет были вовлечены неизвестными лицами в антисоциальное поведение.
Очевидным фактом безответственности должностных лиц школы-интерната является и то, что факт пропажи 16 летнего воспитанника учреждения Соколова И. укрывался в течении 45 дней и не сообщался в правоохранительные органы. По вышеуказанным фактам в отношении должностных лиц школы-интерната возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК Республики Узбекистан.