O‘zbekiston va Pokiston harbiy-texnikaviy sohada hamkorlik qiladi
Senatning bugungi yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Pokiston Islom Respublikasi Hukumati o‘rtasida harbiy-texnikaviy sohada hamkorlik to‘g‘risidagi Bitimni (Islomobod, 2022-yil 3-mart) ratifikatsiya qilish haqida”gi Qonuni muhokama qilindi.
Senatorlarning ta’kidlashicha, Bitimning asosiy maqsadi teng huquqlilik va o‘zaro manfaatdorlik tamoyili asosida ikki mamlakat o‘rtasida harbiy-texnikaviy sohada hamkorlikni yana-da rivojlantirish hisoblanadi.
Yalpi majlisda ratifikatsiya qilish uchun taqdim etilgan Bitimning ahamiyatini yuqori baholandi va O‘zbekiston hamda Pokiston o‘rtasidagi harbiy-texnikaviy sohadagi hamkorlik ikki davlat qurolli kuchlarining mudofaa salohiyatini yana-da oshirish va mintaqaviy xavfsizlik asoslarini mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidlandi.

Узбекистан и Пакистан будут сотрудничать в военно-технической области
На сорок втором пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О ратификации Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Исламской Республики Пакистан о сотрудничестве в военно-технической области (Исламабад, 3 марта 2022 года)».
Отмечалось, что основная цель Соглашения заключается в дальнейшем развитии сотрудничества в военно-технической области между двумя странами на основе принципа равноправия и взаимных интересов.
Сенаторы высоко оценили значимость представленного на ратификацию Соглашения, отметив, что сотрудничество Узбекистана и Пакистана в военно-технической области служит дальнейшему повышению оборонительного потенциала вооруженных сил двух государств и укреплению основ региональной безопасности.
Сенаторы подчеркнули, что принятие Соглашения придаст новый импульс развитию двусторонних отношений и служит дальнейшему укреплению стратегического партнерства между государствами.